Nowy numer 43/2020 Archiwum

Buty dla wszystkich

Misjonarz na każdej Mszy św. 17 lutego opowiadał o swojej pracy wśród Pigmejów zamieszkujących południowo-zachodnią część Republiki Środkowoafrykańskiej.

Nie była to pierwsza wizyta o. Adama Fijołka SMA w skierniewickiej parafii. Trzy lata temu głosił tu rekolekcje adwentowe. Przybywając ponownie, podziękował parafianom za modlitwę i ofiarność, jakiej wówczas doświadczył. W nawiązaniu do czytań dnia o. Fijołek podkreślał, że Jezus w Ewangelii nie krytykuje bogactwa. On mówi: „Ciesz się tym, co masz, ale pamiętaj, że wszystko pochodzi od Boga”. Jeśli jesteś bogaty, masz wykształcenie, superpracę, małżeństwo, to nie sam na to zapracowałeś, ale Pan Bóg ci pobłogosławił. Jeżeli dał ci to bogactwo, to staraj się, by ono cię nie zaślepiło na ubogich.

– Ja mówię w imieniu Afrykańczyków, bo z nimi mam największą styczność i oni są najbliżsi mojemu sercu. Ale są ubodzy, głodni, biedni wśród nas. Może mieszkają przez ścianę w bloku? I oni potrzebują pomocy – przekonywał. Misjonarz podkreślał także różnice w myśleniu Pigmejów i Europejczyków. – Kiedyś podczas Mszy św. zapytałem Pigmejów w Republice Środkowoafrykańskiej, co by chcieli, aby Bóg zrobił dla szczęścia wszystkich ludzi na świecie. I jeden z najstarszych powiedział, że chciałby, aby wszyscy mieli buty. W jego głowie, człowieka, który każdego dnia pokonuje 20 km boso w poszukiwaniu jedzenia, nie było wyobrażenia butów, jakie my mamy. Jemu chodziło o zwykłe japonki. Buty to symbol godności, a Pigmejów do dziś uważa się za „małpy”. Mają prawa obywatelskie, mogą głosować, ale tak naprawdę uważa się ich za dzikusów. Oni są bardzo ubodzy i prości, ale wiedzą, że ich życie zależy od Bożej opatrzności – opowiadał o. Adam.

Kapłan prosił wiernych o modlitwę i ofiarowanie codziennych wyrzeczeń w intencji misji, a zwłaszcza o nowe powołania.

Po Mszy św. wierni w specjalnym namiocie mogli kupić wiele rzeczy pochodzących z Afryki, z których dochód przeznaczony był na misje. Na skierniewiczanach robiły wrażenie ubrania, torby, ozdoby na rękę i szyję, a także obrazy Matki Bożej stworzone ze skrzydeł motyli, obrazy olejne, różańce wykonane przez najstarszych Pigmejów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama