Nowy numer 42/2020 Archiwum

Śp. bp Alojzy Orszulik pragnął tylko zbawienia

Podczas Mszy św. z okazji swoich 90. urodzin bp Alojzy Orszulik, zapytany o to, czego sobie sam życzy, bez wahania odparł: "Zbawienia".

W czwartek 21 lutego zmarł pierwszy biskup łowicki. W zeszłym roku 21 czerwca obchodził 90. urodziny. Jubileuszowa Eucharystia była przyczynkiem do ukazania jego dokonań.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył ordynariusz łowicki Andrzej F. Dziuba. "Dziękujemy Bogu za posługę księdza biskupa w rodzinie pallotyńskiej, w diecezji siedleckiej, a od 27 lat w diecezji łowickiej. Dziękujemy za posługę spełnianą razem z papieżem Pawłem VI i papieżem Janem Pawłem II, abp. Bronisławem Dąbrowskim, kard. Stefanem Wyszyńskim i kard. Józefem Glempem. Przywołane nazwiska wskazują na ogrom i szerokość posług, jakie jubilat pełnił nie tylko dla Kościoła, ale i ojczyzny" - podkreślił bp Dziuba.

Homilię wygłosił abp Tadeusz Wojda SAC. "Biskup Orszulik był moim profesorem, a nade wszystko moim współbratem. Jako wykładowca w WSD wprowadzał nas w tajniki prawa kanonicznego i wybrane zagadnienia prawa państwowego, rozbudzając naszą wyobraźnię. A przełom lat 70. i 80. XX w. był czasem wyjątkowym. Powstanie Solidarności, potem stan wojenny, a wreszcie wielkie przemiany, które dokonywały się w naszym kraju. Byliśmy świadomi, że wówczas ks. Orszulik, zastępca sekretarza generalnego KEP, a jednocześnie rzecznik Biura Prasowego, był jednym z najważniejszych aktorów w zmieniającej się polskiej rzeczywistości. Dzisiejsza celebracja jest właściwą okazją, by wyrazić wdzięczność Bogu za ogrom dobra, jakie dokonało się przez posługę czcigodnego jubilata. W sercu czujemy wielki podziw dla jego czynów. Z ust wyrywa się gorące i dziękczynne »Te Deum«" - mówił kaznodzieja.

Arcybiskup przywołał także najważniejsze wydarzenia i działania, w których uczestniczył bp Orszulik. "Całe jego kapłaństwo było czasem oddawania siebie Bogu i ludziom, służenia innym swoimi darami, umiejętnościami i talentami, ale nade wszystko sercem. Odznaczał się zawsze wielką sumiennością i dokładnością" - mówił. Przywołał także słowa wypowiedziane niegdyś przez abp. Henryka Muszyńskiego, który mówił: "Bóg wyposażył bp. Alojzego w bardzo szczególne przymioty, które przygotowały go, a może i predysponowały do funkcji negocjatora w ważnych sprawach. Jest on bowiem człowiekiem dialogu, który umie słuchać z uwagą. Wysłuchuje nawet przeciwnika i równie dobitnie i dosadnie odpowiada. Mądrze waży wypowiadane słowa, które dzięki temu mają także odpowiedni ciężar gatunkowy. A poza tym posiada jeszcze jeden niezbyt często spotykany przymiot, a mianowicie - spokój i równowagę ducha. Nie wiem, czy kiedykolwiek udało się go wyprowadzić z równowagi".

Z okazji swoich 90. urodzin bp Orszulik udzielił stronie internetowej diecezji łowickiej obszernego wywiadu. Składającą się z dwóch części rozmowę przeprowadził ks. Łukasz Antczak.

Wspomnienia Bpa Alojzego Orszulika cz.1
Diecezja Łowicka

 

Wspomnienia Bpa Alojzego Orszulika 2
Diecezja Łowicka

Czytaj także:

Zmarł bp Alojzy Orszulik

Zmarł bp Alojzy Orszulik rodem z Żor

Święci nie przemijają

Dowiedz się więcej w serwisie specjalnym: Zmarł biskup Alojzy Orszulik. Uroczystości pogrzebowe.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama