Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Żychlin: Urodziny Karola Fabiana przejdź do galerii

W Żychlinie świętowano 150. rocznicę urodzin Karola Fabiana. Mieszkańcy uczcili go odsłonięciem tablicy na remizie OSP Żychlin oraz inscenizacją w Żychlińskim Domu Kultury, która opowiadała o życiu i dokonaniach bohatera uroczystości.

Poza młodzieżą skupioną w sekcjach teatralnych ŻDK, w przedstawieniu wystąpił tenor Opery Wrocławskiej Aleksander Zuchowicz. Artyście akompaniował Dawid Wójcik. Podczas uroczystości zebrani podpisali wniosek z inicjatywą nadania Karolowi Fabianowi tytułu honorowego obywatela Żychlina.

Wykład o rodzinie Fabianów wygłosił także dr hab. Krzysztof Woźniak, profesor Uniwersytetu Łódzkiego z Katedry Historii Polski XIX wieku. Z całości uroczystości powstanie program Saga Rodu Fabianów, który przygotowuje telewizja Polonia.

Postać została przypomniana mieszkańcom Żychlina dzięki Urszuli Weber-Król, która nawiązała kontakt z wnuczką Fabiana, siostrą wizytką Ewą Teresą Godlewską. Dzięki temu pani Urszula miała dostęp do unikatowych pamiątek rodzinnych dotyczących K. Fabiana.

K. Fabian był z pochodzenia Niemcem, jego rodzina przybyła do Żychlina z Norymbergi. Z wykształcenia był inżynierem budowlanym. W Żychlinie wybudował cegielnię, w której zatrudniał 500 osób. Założył park miejski, w dwudziestoleciu międzywojennym przez 12 lat był komendantem Ochotniczej Straży Ogniowej. Dzięki niemu do Żychlina dotarła elektryczność.

W czasie pierwszej i drugiej wojny światowej dał wyraz swojej polskości. W czasie I wojny światowej, mimo że był ewangelikiem, użyczał katolikom pojazdów na coroczną pielgrzymkę do Suserza. Gdy w 1915 roku Żychlin znalazł się pod okupacją niemiecką, organizował Straż Obywatelską, która miała chronić mieszkańców. Za to Niemcy internowali go w obozie jenieckim w Celle pod Hanowerem. W czasie II wojny nie podpisał volkslisty, więc jego fabrykę i dom rodzinny anektowano w celu utworzenia na tym obszarze getta.

Projekt przedstawiony podczas wydarzenia finansowany był przy udziale środków Urzędu Gminy w Żychlinie pod patronatem burmistrza gminy Żychlin. Głównym organizatorem było żychlińskie Stowarzyszanie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Blisko Dziecka. Partnerami - Żychliński Dom Kultury oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Żychlinie. W uroczystości wzięło udział ponad 120 osób.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy