W Łowiczu odbył się Ogólnopolski Dzień Sołtysa. Ponad 1000 osób spotkało się z premierem RP Mateuszem Morawieckim, ministrami i władzami samorządowymi. Uroczystość rozpoczęła się Eucharystią pod przewodnictwem ordynariusza diecezji łowickiej bp. Andrzeja F. Dziuby.
W samo południe w hali nr 2 w Łowiczu na Mszy św., w której uczestniczył premier Mateusz Morawiecki, spotkali się sołtysi z całej Polski. Ponad 1000 osób dbających o rozwój miejscowości w Łowiczu celebrowało swoje święto.
Po Eucharystii przemówienie wygłosił prezes rady ministrów. – Nasza wspaniała drużyna polskich sołtysów, nie czekając, walczy o nasz kraj (…). Osobiście spędziłem kilka lat na wsi, w dzieciństwie, w czasie młodości (…). Szanowni Państwo, Polska bez polskiej wsi nie miałaby polskiej duszy. Jestem o tym przekonany. Polska wieś daje nam siłę, charakter, ogromną radość czerpania z polskiej tradycji, kultury, z chrześcijaństwa (…). Dziękuję dziś wszystkim sołtysom, paniom sołtys za waszą pracę na rzecz wsi i całego kraju – mówił premier Morawiecki.
Przemówienie wygłosili także minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Ardanowski. Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber wspomniał, że najmłodszy sołtys w Polsce pochodzi z terenu łódzkiego. – Od poniedziałku celebruję Dzień Sołtysa w różnych powiatach województwa łódzkiego. Dziś przeżywam go w Łowiczu, który jest poniekąd sercem tradycji Polski. Dla mnie to już tydzień sołtysa (…). Najmłodszy sołtys w kraju został wybrany kilka miesięcy po ukończeniu 18. roku życia, to znak dla was, drodzy sołtysi, że czeka was długie, dobre życie. Piękne, tłuste lata dobrych decyzji i pracy na rzecz rozwoju wsi – mówił G. Schreiber.
W trakcie przemówień zgromadzeni obejrzeli spoty reklamowe rządu, które ukazują potęgę wsi w Polsce, a także potrzebę istnienia Kół Gospodyń Wiejskich oraz prezentację „Planu dla Wsi”.
Podczas uroczystości prezes rady ministrów wręczył szczególnie zasłużonym sołtysom okolicznościowe Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Z województwa łódzkiego otrzymali je Aneta Wdówka, Maria Kacela Anna Majchrzak, Elżbieta Stępień, Barbara Sobczyk, Barbara Lenart, Kazimierz Kowara, Zygmunt Jaworski, Mirosław Stasiak, Krzysztof Panek i Alfred Mejsner.
Po części oficjalnej dla przybyłych do Łowicza gości zagrał regionalny zespół Blichowiacy i znana grupa Golec uOrkiestra. W trakcie spotkania zaprezentowały się lokalne firmy i przedsiębiorstwa, a swojskimi produktami częstowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Księstwa Łowickiego.