Nowy numer 41/2019 Archiwum

Tyle lat był wśród nas

– 30 dni temu odszedł od nas pierwszy pasterz diecezji łowickiej. Niech nasza modlitwa będzie podziękowaniem za to, że tak wiele dobra wydarzyło się w Łowiczu, ale i całej diecezji za przyczyną śp. bp. Alojzego – mówił bp Andrzej F. Dziuba.

Biskup Alojzy Orszulik zmarł 21 lutego w wieku 90 lat, w 62. roku kapłaństwa. Od 2004 r. zarządzał diecezją łowicką, był pierwszym biskupem łowickim. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 28 lutego i 1 marca. Zmarły biskup spoczywa obok prymasów w kryptach katedry łowickiej. W sobotę 23 marca Eucharystię w intencji zmarłego bp. Alojzego sprawował bp Dziuba. Wraz z ordynariuszem modlili się pozostali biskupi – Wojciech Osial i Józef Zawitkowski, 22 kapłanów z łowickich i okolicznych parafii oraz klerycy i władze Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu.

Modlitwą obejmowali również rodzinę zmarłego, siostry służebniczki śląskie i przyjaciół, którzy przybyli na Mszę św. Na początku Eucharystii bp Dziuba prosił zgromadzonych, by była to przede wszystkim modlitwa dziękczynienia za osobę bp. Orszulika i możliwość współpracy z nim, przyjaźni. O doświadczeniach znajomości i wsparciu pierwszego biskupa łowickiego mówią także mieszkańcy Łowicza, którzy licznie przybyli na Eucharystię.

– Nie sposób nie przyjść na Mszę w intencji biskupa, który przez tyle lat był wśród nas. Pamiętam go, jak chodził ulicami Łowicza, tak zwyczajnie, jak każdy z nas. Mimo że jego twarz nie zawsze była pogodna, częściej wydawał się zamyślony, nieobecny, to zawsze dla każdego miał dobre słowo i uśmiech. Nieraz powiedział coś ot tak, na ulicy, co dawało do myślenia i rzucało nowe spojrzenie na sytuację – mówi Krystyna Wasilewska, mieszkanka okolic Łowicza.

W kolejnym numerze „Gościa Łowickiego” zamieścimy wywiad z siostrami służebniczkami śląskimi, które opiekowały się bp. Alojzym w ostatnich latach jego życia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL