Nowy numer 9/2021 Archiwum

Promocja książki o senator Janinie Fetlińskiej

Dziś mija 9. rocznica tragicznej śmierci Janiny Fetlińskiej, pielęgniarki, doktora nauk medycznych, senator VI i VII kadencji z okręgu obejmującego m.in. powiaty sochaczewski i żyrardowski. Zginęła w katastrofie smoleńskiej.

Janina Fetlińska z d. Galicka urodziła się 14 czerwca 1952 roku. Ukończyła Liceum Medyczne Pielęgniarstwa w Krakowie w 1971 r. oraz Wydział Pielęgniarski Lubelskiej Akademii Medycznej, uzyskując w 1977 r. tytuł magistra. W 1986 r., jako pierwsza w Polsce pielęgniarka, uzyskała stopień doktora nauk medycznych w tym zawodzie. "Przez miłość do ludzi zostałam pielęgniarką" - mówiła Janina Fetlińska o wyborze drogi życiowej.

Działała na rzecz rozwoju zawodowego i kształcenia koleżanek i kolegów. Opublikowała kilkadziesiąt artykułów i prac naukowych z zakresu pielęgniarstwa, promocji zdrowia i zdrowia publicznego. Angażowała się w wiele inicjatyw społecznych na szczeblu zarówno lokalnym, jak i krajowym. W wyborach parlamentarnych w 2005 r. uzyskała mandat senatora, zdobywając najwięcej głosów w okręgu płockim. W kolejnych także cieszyła się największym poparciem wyborców. Powtarzała często: "Nie jestem politykiem, jestem społecznikiem. Zawsze będę pomagać ludziom".

"W szkole i w domu uczono mnie, że z chorych czy brzydkich nie można się wyśmiewać albo ich poniżać, należy im pomagać i wspierać w ich większym trudzie życia, trudnym losie, bowiem jest to sprawdzian mojego człowieczeństwa, mojej kultury, mojego stosunku do Boga i ludzi" - mówiła. Jej życie w służbie innym przerwała katastrofa samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r., którym udawała się na uroczystość obchodów 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Senator Janina Fetlińska odczas 39. posiedzenia Senatu RP VI kadencji. Warszawa, 13.11.2007 r.   Senator Janina Fetlińska odczas 39. posiedzenia Senatu RP VI kadencji. Warszawa, 13.11.2007 r.
Archiwum Rodziny Fetlińskich

W najbliższą sobotę 13 kwietnia w Niepokalanowie odbędzie się promocja książki "Janina Fetlińska. Pielęgniarka, społecznik, senator RP (1952–2010)". Pomysłodawcą wydania publikacji jest Maciej Małecki, poseł na Sejm RP z okręgu płocko-ciechanowskiego. - Serdecznie zapraszam na inaugurację książki o doktor Fetlińskiej. Warto poznać i przeczytać o osobie, która wszędzie, gdzie się pojawiała, zostawiała trwały, niezapomniany, niezatarty ślad - podkreśla poseł Małecki.

We wstępie do albumu-biografii parlamentarzysta napisał: "Po tragicznej śmierci senator Fetlińskiej, na zaproszenie Pawła Stobnickiego, społecznego asystenta senator i prawdziwego kustosza pamięci o dr Fetlińskiej, włączyłem się w organizację uroczystości upamiętniających panią senator, które odbywają się co roku w kwietniu u ojców franciszkanów w Niepokalanowie. Pomyślałem również o wydawnictwie, które by pokazało przyjaciołom różne, mniej znane wątki z jej życia, a jednocześnie przybliżyło tę niezwykłą postać ludziom, którzy jej nie poznali".

Dr Rafał Zgorzelski, jeden z autorów książki, podkreśla, że podczas wielu godzin pracy nad książką, spotkań i rozmów nie spotkał nikogo, kto powiedziałby coś złego o J. Fetlińskiej.

Inauguracja publikacji odbędzie się po Mszy św. o 11.00 w bazylice w Niepokalanowie. Eucharystii przewodniczyć będzie ordynariusz diecezji płockiej bp Piotr Libera.

Album powstał dzięki zaangażowaniu partnerów projektu, tj. Fundacji PZU, Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukaszewicza, Fundacji KGHM "Polska Miedź" oraz Grupy Azoty SA. Wydawcą jest Stowarzyszenie "Wspólnota Żyrardowa".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama