W Niedzielę Miłosierdzia bp Andrzej F. Dziuba poświęcił dom spokojnej starości w Łowiczu. Od września zamieszkają w nim pierwsi pensjonariusze.
Dom spokojnej starości znajduje się na terenie parafii Chrystusa Dobrego Pasterza. Budowa kościoła parafialnego w latach 1991-2001 była także inspiracją do stworzenia miejsca, w którym ludzie starsi mogliby spędzić jesień życia. - Kiedy powstał kościół, zrodził się pomysł, by zrobić coś dla ludzi. Początkowo miało to być dzieło parafialne, a dom miał przyjąć 30 pensjonariuszy, ale po wielu rozmowach, przeliczeniach dowiedzieliśmy się, że dom nie byłby w stanie się utrzymać. W ten sposób, dzięki dobrym ludziom, powstała Fundacja "Czyń Dobro". W budowę włączyli się mieszkańcy, przyjaciele i teraz ośrodek może przyjąć 100 osób - mówi ks. prał. Wiesław Wronka, proboszcz parafii Chrystusa Dobrego Pasterza.
Bez wątpienia ośrodek jest dziełem miłosierdzia. Budynek znajduje się nieopodal miejsca, w którym 20 lat temu św. Jan Paweł II sprawował Eucharystię podczas pielgrzymki do Łowicza i w którym prosił, by szerzyć dobro, nie zapominać o chorych, potrzebujących. Idei i budowie także przyświecał święty patron, a jego imię nosi fundacja, dzięki której działaniom inwestycja została zrealizowana. Dom pogodnej jesieni to także gest miłosierdzia darczyńców, ludzi dobrej woli i modlitwy tysięcy osób.
Duchowe zaplecze zapewnią także siostry nazaretanki, które będą służyć w domu pogodnej starości. - Jednym z naszych charyzmatów jest szerzenie ducha domu Świętej Rodziny wszędzie, gdzie nas Pan Bóg posyła. Zostałyśmy poproszone o posługę w tym domu z taką intencją, by nadać charakter ciepłego, rodzinnego miejsca, w którym każdy jest ważny i potrzebny - mówi s. Teofania, przełożona zgromadzenia.
W Niedzielę Miłosierdzia uroczystości rozpoczęły się Eucharystią sprawowaną przez ordynariusza diecezji bp. Andrzeja F. Dziubę. - Dziś w Ewangelii słyszymy o Tomaszu, który nie uwierzył, dopóki nie dotknął ran Jezusa. Dziś też otwieramy ośrodek, budowlę, która będzie domem dla wielu starszych i potrzebujących osób. To dzieło jakby każe nam spojrzeć szczególnie na dzieło miłości bliźniego. To dzieło, które - jak mówił św. Jan - potwierdza miłość wierzących do Boga. Jak można powiedzieć, że kochasz Boga, którego nie widzisz, skoro nie kochasz bliźniego, którego widzisz? Wzajemna harmonia jednego przykazania jest podstawą do stworzenia wspólnoty - mówił w homilii bp Dziuba.
Po Mszy św. wierni na czele z prezesem fundacji Wojciechem Urbankiem, inwestorami i władzami samorządowymi przeszli do ośrodka, gdzie ordynariusz diecezji poświęcił obiekt.
Pierwsi pensjonariusze zamieszkają w domu we wrześniu. Na chwilę obecną do użytku zostało oddane jedno piętro, ale prace wykończeniowe reszty obiektu idą nieprzerwanie naprzód. Docelowo ośrodek zapewni miejsce i profesjonalną opiekę 100 osobom. Rezerwacje pokoi już trwają. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie fundacji czyndobro.pl.