Gość Gliwicki 04/2020 Archiwum

"Blichowiacy" na Biało-Czerwonym Korowodzie w Warszawie

Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy” uczestniczył w Warszawie w patriotycznym wydarzeniu Biało-Czerwony Korowód. W Stolicy „Blichowiacy” zaprezentowali folklor łowicki oraz zamanifestowali miłość do ojczyzny.

W wydarzeniu, którego celem było zaprezentowanie różnorodności kulturowej Polski, wzięło udział kilkadziesiąt grup z terenu całego kraju. W marszu szły orkiestry, zespoły taneczne, teatralne, rekonstruktorzy, grupy w strojach ludowych przybliżające tradycje lokalne, Polacy ze Wschodu i Zachodu, mniejszości narodowe.

Tegoroczne hasło Biało-Czerwonego Korowodu brzmiało: „Jesteśmy różni, łączy nas Polska”. Jak zapowiadali organizatorzy wydarzenia, korowód był wielkim wspólnotowym świętowaniem polskości, demonstracją radości i dumy z osiągnięć oraz szacunku dla tradycji. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Organizatorem była Fundacja Promocji Kultury i Historii Polski we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca.

W marszu szedł Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy”

Pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce zainspirowane było m.in. polonijnymi paradami w Stanach Zjednoczonych. Szacuje się, że tegoroczny przemarsz mogło oglądać 50 tysięcy widzów ustawionych wzdłuż trasy. Prowadzący uroczystość charakteryzowali poszczególne grupy, podając informacje o regionie pochodzenia, genezie nazwy oraz o szczególnych osiągnięciach prezentujących się zespołów.

W czasie przemarszu do grupy reprezentującej ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu dołączyli starosta Łowicki Marcin Kosiorek oraz dyrektor Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej Adrianna Kaczor.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama