Fundacja im. Feliksa hr. Sobańskiego sfinansuje budowę kościoła parafialnego w Guzowie. Nowa świątynia ma być wotum rodziny Sobańskich w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Od Mszy św. w przypałacowej kaplicy, będącej obecnie kościołem parafialnym, oficjalnie rozpoczęto budowę nowej świątyni. Przy ołtarzu stanęli: ks. Robert Sumiński, administrator parafii, ks. Mirosław Nowosielski oraz były proboszcz ks. Grzegorz Krzysztofik. W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele rodziny fundatorów na czele z hrabią Michałem Sobańskim, byłe i obecne władze gminy, Leszek Szymborski, projektant kościoła, przedstawiciele firmy, której powierzono budowę, a także przyjaciele, ofiarodawcy i parafianie.
„Idea budowy kościoła w Guzowie narodziła się w 1880 roku. Zbiegła się w czasie z nadaniem Felixowi Sobańskiemu tytułu hrabiego papieskiego przez ojca św. Leona XIII. Tytuł był uhonorowaniem wielkich zasług Felixa Sobańskiego jako hojnego filantropa i dobrodzieja Kościoła katolickiego. Głównym jednak powodem woli erygowania parafii i świątyni w Guzowe był wzgląd na tutejszych mieszkańców, którzy musieli udawać się do kościoła w Wiskitkach. Władze carskie sprzeciwiły się jednak budowie. Ostatecznie Sobańscy wznieśli kaplicę połączoną integralnie z pałacem” - czytamy w specjalnie przygotowanym folderze.
Zamysł hrabiego postanowił zrealizować jego prapraprawnuk hrabia Michał. Projekt nowego kościoła wykonała pracownia architektoniczna Szymborski i Szymborski, która wcześniej zaprojektowała m.in. Świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie.
Guzowski kościół będzie miał dwie bramy. Pierwsza - Matki Bożej - wprowadzi wiernych do świątyni i będzie głównym elementem fasady, druga - Chrystusa - zwieńczy wnętrze kościoła, nawiązując do słów Jezusa: „Ja jestem bramą. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony”.
Już dziś wiadomo, że w nowej świątyni znajdą się: cenny XVII-wieczny obraz „Chrystus z krzyżem”, dar przekazany przez Kacpra Krasickiego, oraz relikwie podarowane rodzinie przez papieża Leona XIII wraz z nadaniem tytułu hrabiego papieskiego w 1880 roku. Relikwie przekazał Antoni Sobański.
Hrabia Michał Sobański zapewniał, że kaplica nigdy nie straci funkcji sakralnej.