Nowy numer 41/2019 Archiwum

Guzów. Rozpoczęcie budowy nowej świątyni

Fundacja im. Feliksa hr. Sobańskiego sfinansuje budowę kościoła parafialnego w Guzowie. Nowa świątynia ma być wotum rodziny Sobańskich w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Od Mszy św. w przypałacowej kaplicy, będącej obecnie kościołem parafialnym, oficjalnie rozpoczęto budowę nowej świątyni. Przy ołtarzu stanęli: ks. Robert Sumiński, administrator parafii, ks. Mirosław Nowosielski oraz były proboszcz ks. Grzegorz Krzysztofik. W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele rodziny fundatorów na czele z hrabią Michałem Sobańskim, byłe i obecne władze gminy, Leszek Szymborski, projektant kościoła, przedstawiciele firmy, której powierzono budowę, a także przyjaciele, ofiarodawcy i parafianie.

„Idea budowy kościoła w Guzowie narodziła się w 1880 roku. Zbiegła się w czasie z nadaniem Felixowi Sobańskiemu tytułu hrabiego papieskiego przez ojca św. Leona XIII. Tytuł był uhonorowaniem wielkich zasług Felixa Sobańskiego jako hojnego filantropa i dobrodzieja Kościoła katolickiego. Głównym jednak powodem woli erygowania parafii i świątyni w Guzowe był wzgląd na tutejszych mieszkańców, którzy musieli udawać się do kościoła w Wiskitkach. Władze carskie sprzeciwiły się jednak budowie. Ostatecznie Sobańscy wznieśli kaplicę połączoną integralnie z pałacem” - czytamy w specjalnie przygotowanym folderze.

Zamysł hrabiego postanowił zrealizować jego prapraprawnuk hrabia Michał. Projekt nowego kościoła wykonała pracownia architektoniczna Szymborski i Szymborski, która wcześniej zaprojektowała m.in. Świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie.

Guzowski kościół będzie miał dwie bramy. Pierwsza - Matki Bożej - wprowadzi wiernych do świątyni i będzie głównym elementem fasady, druga - Chrystusa - zwieńczy wnętrze kościoła, nawiązując do słów Jezusa: „Ja jestem bramą. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony”.

Już dziś wiadomo, że w nowej świątyni znajdą się: cenny XVII-wieczny obraz „Chrystus z krzyżem”, dar przekazany przez Kacpra Krasickiego, oraz relikwie podarowane rodzinie przez papieża Leona XIII wraz z nadaniem tytułu hrabiego papieskiego w 1880 roku. Relikwie przekazał Antoni Sobański.

Hrabia Michał Sobański zapewniał, że kaplica nigdy nie straci funkcji sakralnej.   Hrabia Michał Sobański zapewniał, że kaplica nigdy nie straci funkcji sakralnej.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość
« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL