Nowy numer 14/2020 Archiwum

Guzów. Rozpoczęcie budowy nowej świątyni

Fundacja im. Feliksa hr. Sobańskiego sfinansuje budowę kościoła parafialnego w Guzowie. Nowa świątynia ma być wotum rodziny Sobańskich w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Po Mszy św., zanim wszyscy zebrani udali się na plac budowy, by wbić pierwszy szpadel, tym samym symbolicznie rozpoczynając budowę kościoła, głos zabrał hrabia Sobański, który opowiadał, że myśl budowy kościoła towarzyszyła mu od powrotu do domu po tym, jak jego rodzina została z niego wypędzona. - Dziś symbolicznie historia w wymiarze duchowym zatacza koło. Wypędzenie mojej rodziny z rodzinnego domu, ograbienie z ziemi i lasów oraz zakazanie pod karą więzienia odwiedzania Guzowa i okolic było haniebne i pokazało, czym stała się Polska po 1945 roku. Ta niesprawiedliwość i krzywda były cierniem, który utkwił głęboko w naszej świadomości, ale też nie pozwolił zapomnieć, skąd jesteśmy i gdzie są groby naszych przodków. Mimo tych wszystkich okoliczności mój dziadek oraz jego siostry pozostali w bliskich relacjach z mieszkańcami Guzowa. Tej więzi władze PRL nie zdołały zniszczyć i dzięki niej kolejne pokolenia zachowały w pamięci to miejsce. Ja wraz z moją siostrą jeszcze mocniej nosiliśmy je w sobie, ponieważ właśnie w tej kaplicy, w której się znajdujemy, dzięki naszym rodzicom przyjęliśmy chrzest z rąk ówczesnego proboszcza, obecnego dziś z nami ks. Krzysztofika. Ochrzczono nas na przekór zakazom ówczesnych władz. To związało nas nierozerwalnie z Guzowem. Dlatego gdy pojawiła się szansa na powrót do rodzinnego domu, bez namysłu podjęliśmy ją. Udało się nam to jedynie w bardzo niewielkiej części - tłumaczył (w 1996 r. Sobańscy odkupili zrujnowany pałac z częścią zniszczonego parku oraz dwoma domami). Zapewnił także o tym, że kaplica nigdy nie zmieni swojej funkcji sakralnej i, mimo że nie będzie już pełnić funkcji kościoła parafialnego, będzie dostępna dla wszystkich.

Przedsięwzięcie będzie realizowane pod przewodnictwem bp. Andrzeja F. Dziuby i we współpracy z ks. Robertem Sumińskim, administratorem parafii.

Symboliczne rozpoczęcie budowy.   Symboliczne rozpoczęcie budowy.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość
« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama