Nowy numer 41/2019 Archiwum

Starsza, niż sądzono

Niespotykana, piękna statua Madonny z Dzieciątkiem wraca do świątyni. Daleko by szukać drugiej rzeźby przedstawiającej Niepokalaną, którą Jezus czule trzyma za włosy.

Na dniach z pracowni Anny Majewskiej-Rau, dyrektor Zamku w Oporowie, powróci do parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej drewniana figura Matki Bożej. Mocno zniszczona, pomalowana złotą farbą Madonna została przebadana i poddana renowacji.

– Kiedy przywiozłam ją do pracowni, po dokładnym obejrzeniu zaczęłam usuwać kolejne warstwy farby – mówi dyrektor. – W kilku miejscach zrobiłam odkrywki. Pod złoceniami zobaczyłam przepiękną dekorację kwiatową, widoczną zarówno na płaszczu, jak i na sukience Matki Bożej i Jezusa. Odkryłam też stanowiące wykończenie sukienek lamówki z prawdziwego złota – dodaje Anna Majewska-Rau. To pozwoliło stwierdzić, że rzeźba jest wcześniejsza, niż się na początku zdawało. Rzeźba okazała się cenna nie tylko z powodu kompozycji.

– Prace przy Madonnie trwały trzy lata. Obecnie przygotowywana jest dokumentacja potrzeba do wpisania figury do rejestru zabytków. Dziś wiadomo, że Madonna pochodzi z przełomu gotyku i renesansu. Była rzeźbą ołtarzową. Prawdopodobnie pochodzi z pierwszego rzeczyckiego kościoła – mówi ks. Henryk Linarcik, proboszcz. Po renowacji Maryja wróci do kościoła. Zostanie ustawiona na specjalnej konsoli wykonanej w pracowni rzeźbiarskiej we Wrocławiu. Uroczyste wprowadzenie rzeźby do świątyni planowane jest na dzień odpustu maryjnego 22 sierpnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL