Bronił Europy opartej na wartościach chrześcijańskich, mówił o zagrożeniach aktualnych do dziś. Miał odwagę - w kraju i za granicą - dobro i zło nazywać po imieniu.
Co roku w czerwcu organizowane są uroczystości upamiętniające postać śp. Filipa Adwenta. Tegoroczna uroczystość odbyła się w Niepokalanowie 15 czerwca. Rozpoczęła się w tamtejszej bazylice Mszą św., której przewodniczył o. Rafał A. Ścibiorowski, opat klasztoru cystersów w Jędrzejowie.
Głównymi organizatorami byli: poseł do Sejmu RP Maciej Małecki oraz Instytut Filipa Adwenta na czele z wdową po europośle dr Alicją Adwent, a także łowiczanin Paweł Stobnicki, niestrudzony pomysłodawca i orędownik corocznych spotkań w Niepokalanowie.
Po Eucharystii, w sali św. Bonawentury, odbyło się spotkanie wspomnieniowe o Filipie Adwencie. Obecni byli wdowa Alicja Adwent, córka Helena i syn Aleksy, ks. Mariusz Iliaszewicz - brat żony Filipa Adwenta, przedstawiciele samorządowców wszystkich szczebli samorządu terytorialnego, Bożena i Lesław Melechowie z Radziejowic, którzy z przyjaciółmi podarowali zdjęcie-portret dr. Filipa Adwenta, bractwo różańcowe przy katedrze łowickiej (w strojach księżackich), kapłani, siostry zakonne na czele z matką Anuncjatą Zdunek, przełożoną generalną sióstr benedyktynek samarytanek, i s. Stellą Drużdżel.
Swoje wystąpienia mieli poseł Maciej Małecki, wdowa Alicja Adwent oraz aktorzy Dominika i Michał Chorosińscy, którzy odczytali fragmenty "Pamiętników dr. Filipa Adwenta".
- Od lat upamiętniamy postać dr. Filipa Adwenta - nie tylko dlatego, że kochał Polskę i służył jej całym sercem. Dr Adwent to przecież wspaniały wzór do naśladowania dla młodych. A młodzi Polacy potrzebują jasnych i czytelnych wzorów. Przypominamy też, że fundamentem sukcesu i dobrobytu Zjednoczonej Europy były wartości chrześcijańskie, rozwój gospodarczy i szacunek do wszystkich państw. Nie godzimy się na Europę Timmermansa, pełną konfliktów, zapaści gospodarczej i nachalnej ideologii. Chcemy, aby Europa zawsze kierowała się tymi wartościami, które budowały jej pomyślność i dobrobyt, a które przekazali jej założyciele Robert Schuman, Alcide do Gasperi i Konrad Adenauer - mówił poseł M. Małecki.
Niepokalanowskie uroczystości zgromadziły ponad 200 osób, licznie przybyłych nie tylko z pobliskich Łowicza, Skierniewic czy Sochaczewa, ale też z dalszych miejscowości, m.in. z Góry Kalwarii Kutna, Lublina, Łodzi, Warszawy, Puław, Radomia, Szydłowca, Starachowic i Żor.