Nowy numer 3/2021 Archiwum

Zakończenie roku szkolnego

W środę 19 czerwca uczniowie zakończyli rok szkolny 2018/2019. We wszystkich katolickich placówkach dyrektorzy, kadra pedagogiczna i uczniowie uczestniczyli w uroczystych Mszach św.

Dla uczniów Zespołu Szkół im. ks. Stanisława Konarskiego w Skierniewicach Eucharystię odprawił i homilię wygłosił biskup senior Józef Zawitkowski. Witając hierarchę ks. Piotr Karpiński, dyrektor Zespołu wyraził radość z faktu obecności biskupa seniora.

– Księże biskupie długo musieliśmy na ciebie czekać – mówił dyrektor.  – To był czas twojego zmagania się z chorobą. Ponad dwa lata temu byłeś ostatni raz w naszej szkole. A potem nasłuchiwaliśmy komunikatów w Apelu Jasnogórskim i modliliśmy się o twoje zdrowie. W jednym z kazań powiedziałeś: „obudziły mnie wasze pacierze”. Myślę, że również ta dziatwa, która dziś kończy rok szkolny, ma udział w tych modlitwach i dzisiaj raduje się z tego, że nas odwiedzasz i modlisz się za nas. Witając cię w naszej społeczności szkolnej prosimy byś sprawował tę Mszę św. w naszej intencji. Te wszystkie laurki, osiągnięcia, sukcesy radości naszych uczniów od najmłodszych do najstarszych, ich rodziców, byś złożył na ołtarzu i pobłogosławił nam na czas wakacji, by były bezpieczne, ale przede wszystkim, by to nie były wakacje bez Boga – mówił ks. Karpiński.

W kazaniu biskup senior dziękował za modlitwy, a także podzielił się z młodzieżą drogą powrotu do zdrowia i wspomnieniami z czasów, gdy sam chodził do szkoły. Kaznodzieja wspominał starą modrzewiową szkolę, swoich nauczycieli, a także wyprawę do obserwatorium astronomicznego w Toruniu. Zwracając się do uczniów podkreślił, że są szczęśliwi, bo tegoroczny strajk nauczycieli obserwować modli tylko w telewizji. – W szkole ks. Konarskiego się nie strajkuje. U was nauczyciel nigdy nie opuści ucznia. U was jest ksiądz prefekt, który was nie opuści. A co będzie dalej? Nie wiem. Chciałbym by tu w Skierniewicach przyszło nowych ludzi plemię, których jeszcze nie widziano, żebyście byli mądrzy jak ks. Konarski – mówił bp Józef Zawitkowski. Podczas Eucharystii na prośbę głównego celebransa modlono się o deszcz. Przed Komunią św. na znak pokoju do biskupa podeszli uczniowie zerówki i pierwszych klas Szkoły Podstawowej.

Najmłodsi uczniowie podczs znaku pokoju podeszli do biskupa.   Najmłodsi uczniowie podczs znaku pokoju podeszli do biskupa.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Po Eucharystii gimnazjaliści i licealiści udali się do auli na podsumowanie osiągnięć i wręczenie nagród. (Uczniowie SP w uroczystości uczestniczyli przed Mszą św.)  Jak zwykle lista nagrodzonych była bardzo długa.  Zgodnie z tradycją szkoły przed wręczeniem świadectw członkowie chóru wykonali jedną z pieśni. Swoje występy mieli także uczniowie uczęszczający do szkoły muzycznej.

Jak przystało na koniec roku, dyrekcja i nauczyciele otrzymali kwiaty, prezenty i podziękowania. Po części oficjalnej uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas. Wcześniej kilka słów do uczniów wypowiedział ks. Piotr Karpiński.  

Po Mszy nastąpiło podsumowanie osiągnięć i wręczenie nagród najzdolniejszym uczniom.   Po Mszy nastąpiło podsumowanie osiągnięć i wręczenie nagród najzdolniejszym uczniom.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Za miniony rok podczas Eucharystii dziękowali także uczniowie Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu. Społeczność szkoły w kościele o. pijarów prosiła także o opiekę podczas wakacji. Nie inaczej było także w pozostałych placówkach katolickich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama