Nowy numer 47/2023 Archiwum

Rawa Maz. Gwiazdy sportu w Niepodległej

- Nie tylko żołnierze, nie tylko pisarze czy ludzie kultury, ale także sportowcy poprzez swoje sukcesy umacniali pozycję Polski na arenie międzynarodowej - mówił na wernisażu wystawy "Gwiazdy sportu w Niepodległej. Wybitni sportowcy II RP 1918 -1939" w Muzeum Ziemi Rawskiej dyrektor Marcin Broniarczyk.

Ekspozycja poświęcona jest wybitnym sportowcom 20-lecia międzywojennego.

Wśród prezentowanych na wystawie sylwetek jest Halina Konopacka, pierwsza polska mistrzyni olimpijska. Urodzona w Rawie Mazowieckiej sportsmenka podczas igrzysk olimpijskich w Amsterdamie ustanowiła rekord świata w rzucie dyskiem i wynikiem 39,62 m zdobyła pierwszy złoty medal olimpijski dla Polski.

Obecny na wernisażu Piotr Walewski z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie przypomniał także, że Halina Konopacka uczestniczyła po wybuchu II wojny światowej w ewakuacji majątku Banku Polskiego, którą organizował jej mąż płk Ignacy Matuszewski. Jako jedna z pierwszych kobiet, które miały w Polsce prawo jazdy, była kierowcą ciężarówki ze złotem na trasie do Rumunii, skąd drogą morską transport dotarł do Francji.

Pochodząca z Rawy wszechstronnie uzdolniona zawodniczka była też kobietą wyjątkowej urody, o czym świadczy fakt, że została wybrana Miss Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie w 1928 roku.

Wystawa przybliża też postaci innych wybitnych sportowców, wśród nich m.in. Stanisława Marusarza - wicemistrza świata w skokach z 1938 r. z Lahti, Marii Kwaśniewskiej - zdobywczyni brązowego medalu olimpijskiego w rzucie oszczepem podczas Igrzysk Olimpijskich w Berlinie 1936, czy lekkoatlety Janusza Kusocińskiego - pierwszego mężczyzny, który zdobył złoty medal olimpijski dla Polski. Wywalczył go w biegu na 10 000 m podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1932 r. w Los Angeles.

Ekspozycja "Gwiazdy sportu w Niepodległej. Wybitni sportowcy II RP 1918 -1939" jest częścią obchodów 100-lecia niepodległości.

Rawa Maz. Gwiazdy sportu w Niepodległej

Rawa Maz. Gwiazdy sportu w Niepodległej

Rawa Maz. Gwiazdy sportu w Niepodległej

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy