Nowy numer 03/2020 Archiwum

Święto Służby Więziennej

W Święto Służby Więziennej na pl. Piłsudskiego w Warszawie w 100. rocznicę formacji mundurowej nie brakowało łowickich akcentów.

Uroczystości miały w tym roku wyjątkowo uroczystą oprawę. Rozpoczęła je Msza św. w intencji funkcjonariuszy i pracowników. Po Eucharystii odbył się przemarsz na pl. Piłsudskiego, gdzie w południe rozpoczęła się główna część obchodów.

Centralne obchody połączone były z promocją oficerską na pierwszy stopień oficerski - podporucznika (prawie 300 osób). Wśród promowanych byli funkcjonariusze z łowickiego Zakładu Karnego - Anna Antos, pełniąca funkcję psychologa w dziale penitencjarnym, i Bartłomiej Kostrzewa, zastępca dowódcy zmiany.

W ramach uroczystości odczytano listy okolicznościowe od prezydenta Andrzeja Dudy, marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego oraz prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, którzy dziękowali funkcjonariuszom Służby Więziennej za ciężką pracę na rzecz bezpieczeństwa kraju. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej złożono wieńce. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą na czele, szefowie służb mundurowych i penitencjarnych z innych państw, przedstawicieli środowisk naukowych i rodziny funkcjonariuszy.

Minister Ziobro uhonorował 13 osób, z czego 8 pośmiertnie, odznakami "Za zasługi w pracy penitencjarnej". Wśród nieżyjących znalazł się Józef Rudnicki, przedwojenny strażnik ówczesnego łowickiego więzienia przy ul. Strzeleckiej (obecnie Kurkowej 4). Odznaczenie odebrała jego wnuczka Jolanta Lupińska.

Warto również wspomnieć, że w szeregach Kompanii Reprezentacyjnej Służby Więziennej biorącej udział w obchodach wystąpił  funkcjonariusz Zakładu Karnego w Łowiczu kpr. Damian Karbowiak, strażnik działu ochrony. Był jednym z 6 funkcjonariuszy niosących podczas defilady biało-czerwoną flagę.

Promocją na pierwszy stopień oficerski, podporucznika otrzymali funkcjonariusze  z łowickiego zakładu karnego: Anna Antos  i Bartłomiej Kostrzewa.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama