Nowy numer 2/2021 Archiwum

Poezja Baczyńskiego w Skierniewicach

W sobotni wieczór 10 sierpnia skierniewiczanie mogli wysłuchać w Muzeum Historycznym Skierniewic niezwykłego występu.

Na koncert w wykonaniu Sławomira Zygmunta (śpiew, gitara, harmonijka ustna) i Krzysztofa Domańskiego (gitara) składały się utwory z płyty pt. "Z wiatrem". Ta płyta, jedna z ośmiu, jakie wydał S. Zygmunt, to 17 wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w interpretacji tego muzyka. Album został wydany przez Polskie Radio, patronat nad tym wydawnictwem objęło Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wzruszające teksty poległego w czwartym dniu powstania warszawskiego poety to mroczny obraz czasu wojny, ale i świadectwo niezwykłej miłości do żony Barbary. Warto przypomnieć, że i ona zginęła - ledwie miesiąc później. W odbiorze utworów pomagały opowieści kompozytora o K.K. Baczyńskim. Opowieści bardzo osobiste. Nie tylko to, co można znaleźć w podręcznikach, ale i to, czego muzyk mógł dowiedzieć się od swojego dziadka mieszkającego z poetą w tej samej warszawskiej kamienicy.

Koncert odbył się w wymarzonej scenografii - w Muzeum Historycznym Skierniewic, gdzie akurat prezentowana jest wystawa "Skierniewiczanie w Powstaniu Warszawskim".

Na widowni zasiadł słuchacz wyjątkowy - powitana owacjami zebranych Helena Majkowska, jedyny mieszkający w Skierniewicach uczestnik powstania.

Na widowni zasiadły Helena Majkowska, uczestniczka powstania warszawskiego, i Anna Czubatka, urodzona na Pawiaku (pierwsza z lewej).   Na widowni zasiadły Helena Majkowska, uczestniczka powstania warszawskiego, i Anna Czubatka, urodzona na Pawiaku (pierwsza z lewej).
Maria Grabowska /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama