Nowy numer 48/2023 Archiwum

Moniuszko u Reymonta

Dawno zagroda ludowa w Lipcach Reymontowskich nie miała tylu gości. Autobusami, samochodami, na rowerach i pieszo. Ze składanymi krzesełkami w rękach, kocami pod pachą, z różnych regionów województwa łódzkiego przybyli, by w niezwykłej scenerii, wśród krytych strzechą chałup pamiętających Reymonta, posłuchać pieśni Stanisława Moniuszki.

W Centrum Reymontowskim w Lipcach odbył się kolejny, 14. już koncert Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski". Wystąpili: Poznańska Orkiestra Festiwalowa, Amatorski Chór Filharmonii Łódzkiej i soliści - Karolina Wieczorek (sopran), Marek Szymański (tenor), Arkadiusz Anyszka (baryton) i Marian Kępczyński (bas).

Na dyrygenckim podium stanęła Agnieszka Nagórka. W programie znalazły się najpiękniejsze arie z oper "Hrabina", "Straszny dwór" czy "Halka" oraz popularne pieśni i utwory religijne.

- Prezentowanie najpiękniejszych kart muzycznej twórczości S. Moniuszki w Lipcach Reymon­towskich ma wręcz symboliczne znaczenie - mówi Sławomir Pietras, który poprowadził koncert w Lipcach. - Stanisław Moniuszko trafił pod strzechy już za swojego życia. To on zrealizował Mickiewiczowskie zawołanie: "O, gdybym kiedy dożył tej pociechy, żeby te księgi trafiły pod strzechy".

W tym roku przypada 200. rocznica urodzin S. Moniuszki. Z tej okazji Sejm ustanowił rok 2019 rokiem kompozytora.

- Zadaniem polskich artystów jest, aby muzyka narodowa docierała do wszystkich kolejnych pokoleń rodaków, nie tylko z okazji Moniuszkowskich rocznic, jak obecnie, w 200. rocznicę urodzin jakże bliskiego naszym sercom kompozytora - mówi S. Pietras. - Jestem przekonany, że wielu spośród tych, którzy w Lipcach wsłuchali koncertu, trafi później do sal filharmonii czy oper.

Koncertowi towarzyszył kiermasz rękodzieła. Goście Centrum Reymontowskiego mogli także spróbować smakołyków regionalnej kuchni, przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Lipcach Reymontowskich.

Dzisiaj w kolejnym koncercie Kolorów Polski, zatytułowanym "Tęskno mi", który odbędzie się w kościele pw. Wszystkich Świętych w Bełdowie w gminie Aleksandrów Łódzki, wystąpi zespół Tęskno.

Moniuszko u Reymonta

Moniuszko u Reymonta

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy