Nowy numer 2/2021 Archiwum

Imieniny diakona i jubileusze

W odpust parafialny w kościele św. Wawrzyńca w Kutnie 35-lecie pracy artystycznej świętowała kutnianka Anna Jeremus-Lewandowska, sopranistka, profesor sztuk muzycznych.

We wspomnienie św. Wawrzyńca, diakona i męczennika, patrona Kutna i kutnowskiej parafii, uroczystej Sumie odpustowej z procesją z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła przewodniczył pasterz diecezji bp Andrzej F. Dziuba.

Hierarcha, przybliżając postać św. Wawrzyńca, podkreślił, że był on człowiekiem głębokiej wiary. - Kiedy pytamy się o wiarę, możemy powiedzieć, że to ziarno wiary zostało w nas obficie zasiane. Może się tyko rodzić pytanie: "Jak my owocujemy?". Czy to ziarno wydaje owoce, czy ono ma wpływ na nasze życie? - pytał bp Dziuba.

Sumie odpustowej przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba.   Sumie odpustowej przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

O żywotności wiary - jak podkreślał kaznodzieja - świadczy to, czy tą wiarą żyjemy i dzielimy się nią z innymi. Czy jesteśmy w naszej wierze apostołami Ewangelii Jezusa, który - odchodząc - zlecił apostołom zadanie: "Idźcie i nauczajcie"? - Taką osobą był św. Wawrzyniec, który potwierdził swoją wiarę męczeństwem, który słowami wypowiadanymi wobec prześladowców zachęcał do wiary innych. Takim świadkami byli też dwaj męczennicy kutnowscy - bł. ks. Michał Woźniak i bł. ks. Michał Oziębłowski. Ich wiara głoszona w tej świątyni potwierdzana była czynami, także czynami wobec innych ludzi i przypieczętowana świadectwem ich męczeństwa - zauważył biskup.

Po Mszy św. wokół kościoła przeszła procesja z Najświętszym Sakramentem.   Po Mszy św. wokół kościoła przeszła procesja z Najświętszym Sakramentem.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Suma miała szczególną oprawę muzyczną. Swoim śpiewem uświetnili ją uczestnicy Międzynarodowych Mistrzowskich Warsztatów Wokalnych, które po raz 11. odbyły się w Kutnie pod kierunkiem prof. Anny Jeremus-Lewandowskiej, świętującej 35-lecie pracy artystycznej. Po Mszy św. odbył się koncert w ramach X Letniego Festiwalu Muzycznego. Koncert poprowadził ks. Jerzy Swędrowski, proboszcz parafii.

Uczestnicy Międzynarodowych Mistrzowskich Warsztatów Wokalnych.   Uczestnicy Międzynarodowych Mistrzowskich Warsztatów Wokalnych.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Dziękując artystom za niezwykłą ucztę duchową, bp Dziuba wręczył jubilatce list gratulacyjny. Profesor Jeremus-Lewandowska nie kryła wzruszenia. - Świętowanie w takim miejscu jest czymś niezwykłym - wyznała pani profesor. - Od lat staram się przekazywać piękne treści, jakie są w muzyce sakralnej. Nam się ją inaczej śpiewa, w jakiś inny sposób przez nas przechodzi i nie pozostaje obojętna, jest uduchowiona. To jest muzyka przepiękna, która przez nas, artystów, mamy nadzieję, trafia aż do nieba - mówiła.

W Mszy św. i koncercie, oprócz mieszkańców Kutna, uczestniczyli prezydent miasta Zbigniew Burzyński wraz ze swoim zastępcą Zbigniewem Wdowiakiem. Obecne były także poczty sztandarowe. Nie zabrakło również kapłanów z dekanatu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama