Nowy numer 4/2023 Archiwum

Z Głowna na Jasną Górę

To już trzecia pielgrzymka, jaka z diecezji łowickiej wyruszyła pieszo na Jasną Górę. We wtorek 20 sierpnia Mszą św. w kościele św. Jakuba Apostoła rozpoczęła się 33. Piesza Pielgrzymka z Głowna na Jasną Górę. Głowieńscy pątnicy do celu dotrą 24 sierpnia.

Eucharystii rozpoczynającej pielgrzymkę przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba. - Idąc na pielgrzymkę, nie da się oszukać siebie i innych. Jeśli ktoś idzie jako teoretyk wiary, to zmęczenie go pokona. Praktyk pokona zmęczenie i dojdzie do obranego celu - mówił im na pożegnanie.

Na szlak wyruszyło prawie 200 osób, których żegnali biskup ordynariusz, ks. Andrzej Sylwanowicz, sekretarz biskupi, ks. Stanisław Banach, dziekan głowieński i proboszcz parafii św. Jakuba, a także ks. Roman Wawrzyniak, proboszcz parafii w Baranowie, władze miasta i powiatu oraz wierni.

Po raz trzeci przewodnikiem i kierownikiem duchowym pielgrzymki jest ks. Zbigniew Kielan, wikariusz parafii św. Jakuba. Opiekę duchową zapewniają także ks. Tomasz Trzciński, proboszcz parafii św. Maksymiliana w Głownie, oraz ks. Adrian Czerwiński, wikariusz parafii w Dmosinie. Muzyczną oprawą zajęła się grupa Archeo. Wędrujących pielgrzymów podczas drogi odwiedzili wszyscy łowiccy biskupi.

Tegorocznym hasłem GPP są słowa wypowiedziane przez Jezusa pod krzyżem: "Oto Matka twoja". W specjalnym liście przewodnik i kierownik grupy podkreślił, że głowieńscy pielgrzymi pragną przyjąć słowa testamentu Jezusa jako przesłanie skierowane do nich. "Chcemy tak jak uczeń przyjąć Maryję do siebie jako naszą Matkę i Królową. Z troską i obawą patrzymy w obecnym czasie na świat pełen niepokojących przemian i na naszą Ojczyznę poddawaną ciągle nowym próbom, w której dokonuje się tyle lekceważenia i profanacji Świętego Oblicza najlepszej z Matek. Chcemy w duchu podjętej ekspiacji zadośćuczynić za zniewagi i prosić o nawrócenie dla tych, którzy pobłądzili i odeszli od Boga i Kościoła" - napisał ks. Kielan.


Więcej o pielgrzymce w 35. numerze papierowego wydania "Gościa Łowickiego" na 1 września.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy