GN 43/2020 Archiwum

Łuk Anny i szermierze

Przez dwa dni Łęczyca była centrum szlachetnego życia rycerskiego. Mieszkańcy i goście mogli zobaczyć zbrojne potyczki, wpatrzone w łuczników białogłowy, a nawet grupę samurajów sprawnie władających dwoma mieczami pod wodzą sōke Masanoriego Ogawy.

Po raz 21. na Zamku Królewskim 24 i 25 sierpnia odbył się Turniej Rycerski. Podczas dwudniowej imprezy ogromną popularnością cieszyły się rycerskie turnieje i pokazy konne kaskaderów i akrobatów nawiązujące do wyczynów dawnych Kozaków, którym wtórowali łucznicy konni pod przewodem Anny Sokólskiej, najwyżej sklasyfikowanej łuczniczki konnej w Polsce i na świecie. Ciepło przez publiczność zostali przyjęci Łucznicy św. Jerzego, którzy pokazali bojową skuteczność legendarnych łuczników angielskich i broni palnej czarnoprochowej. O wyższości i wyjątkowości broni białej przekonywali członkowie Akademii Szermierzy. Na tym nie koniec.

Za sprawą niezwykle charyzmatycznego sokolnika z grupy Vancos salwami śmiechu przerywano pokazy ptaków drapieżnych. Z wypiekami na twarzy zwłaszcza młodsza publiczność obserwowała występy alchemika, który dzielił się swoją wiedzą tajemną. Pierwszy dzień turnieju zakończyło widowisko „Dia de los Muertos”, wystawione przez Teatr Tancerzy Ognia „Arta Foc”. Nawiązywało ono do tradycyjnych obchodów meksykańskiego święta zmarłych, pełnego barw i radości. Podczas imprezy nie zabrakło także konkursów dla publiczności, zabaw plebejskich i kramów z rycerskimi akcesoriami, jadłem, historyczną odzieżą czy elementami uzbrojenia. Różnej maści rzemieślnicy prowadzili warsztaty, podczas których zdradzali arkana swojego fachu.

Głównym organizatorem wydarzenia było Muzeum w Łęczycy, przy udziale Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama