Nowy numer 2/2021 Archiwum

Wolność jest w nas

W Skierniewicach oficjalnie otwarto nowy skwer, noszący imię bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Miasto zyskało nowego orędownika.

Zgodnie z uchwałą podjętą przez skierniewickich radnych od 27 czerwca skwer przy ul. Rawskiej nosi imię kapelana Solidarności. Uroczyste jego nadanie odbyło się 2 lipca i było połączone z liturgią ponownego pochówku ekshumowanych szczątków, wydobytych podczas prac prowadzonych przy budowie parkingu. Obrzędom przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba. Natomiast w czwartek 22 sierpnia oficjalnie otwarto plac, który poświęcił bp Wojciech Osial. Na skwerze, znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowego cmentarza i kościoła, powstał parking z 48 trawiastymi miejscami postojowymi, ławkami, monitoringiem i oświetleniem. Z inicjatywy proboszcza plac otoczono dużymi kamieniami symbolizującymi paciorki różańca.

– Jest to inwestycja za prawie półtora miliona złotych – mówił podczas otwarcia prezydent Krzysztof Jażdżyk. – Przeprowadzona inwestycja bardzo zmieniła wizerunek tego miejsca. Ważną rzeczą była ekshumacja, jaka się tu odbyła. Dziś można godnie przejść po tym terenie, bo wszystkie szczątki zostały wydobyte i pochowane na zabytkowym cmentarzu sąsiadującym z parkingiem. To, co zrobiliśmy, zostało wykonane zgodnie ze sztuką, ale i z wiarą – mówił włodarz Skierniewic.

Emocji nie krył ks. Grzegorz Gołąb. – Bardzo wzruszający jest dla mnie napis z nazwą tego miejsca. Świętej pamięci ks. Bolesław Stokłosa wprowadził do naszego miasta sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, ks. Jan Rawa na Zadębiu przy swoim kościele – św. s. Faustynę Kowalską. Potem ks. kapelan Dariusz Kowalski zadbał o pl. św. Jana Pawła II. A dziś gromadzimy się w tym miejscu, na skwerze bł. ks. Jerzego. W ten sposób mamy wielkie postacie Kościoła XX w. w naszym mieście – cieszył się.

Uczestniczący w otwarciu skweru bp Osial dziękował władzom i proboszczowi za inicjatywę, aby to miejsce przywoływało postać bł. ks. Popiełuszki. – Ta niewielka tabliczka z jego imieniem bardzo dużo mówi. Będzie ważnym znakiem dla historii, że był ks. Jerzy Popiełuszko, który zostawia nam wielkie przesłanie: wiara i ojczyzna. I to słynne zawołanie: „Wolność jest w nas” – przypomniał. Mówiąc o bł. ks. Jerzym, przywołał jeszcze dwie jego sentencje: „Zło dobrem zwyciężaj” i „Przemoc nie jest oznaką siły, ale słabości”. Oba przesłania, jak podkreślał, są bardzo aktualne i ponadczasowe dla naszych wspólnot, dla naszego miasta, dla ojczyzny. – Niech cześć oddawana ks. Jerzemu będzie dziękczynieniem. Ten skwer to znak, że Kościół współpracuje z miastem. Święcąc go, musimy pamiętać o mieszkańcach, którzy byli zaangażowani w ruch Solidarności. Niektórzy jeszcze żyją, inni już odeszli. Im oddajemy pamięć, cześć, szacunek – mówił hierarcha.

Warto wspomnieć, że imię ks. Jerzego noszą także ulice m.in. w Kutnie, Głownie i Żyrardowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama