Nowy numer 43/2020 Archiwum

Czas otwierania umysłów i serc

– To nie są łatwe początki i powroty, ale pełne nadziei, oczekiwań, które zarówno nauczyciele, jak i uczniowie będą spełniać. Zaczyna się nowe, a to zawsze szansa na krok w przód. Obyśmy robili ich jak najwięcej – mówi Katarzyna Wasiak, nauczycielka.

Zabrzmiał pierwszy szkolny dzwonek. 2 września w całej Polsce uczniowie, nauczyciele, a także rodzice rozpoczęli rok szkolny 2019/2020. Dla wszystkich jest to czas nowych wyzwań, planów, nadziei, ale i odpowiedzialności.

– Nie lubię września, bo to czas powrotu do szkoły, ale z drugiej strony wiem, że każdy przechodził taką drogę. O ile ostatnie dni sierpnia narzekam, marudzę i kombinuję, jak przedłużyć sobie wakacje, to przez pierwsze miesiące nauki zazwyczaj spinam się i angażuję, żeby mieć dobry start. Nauczycielom pewnie też nie jest łatwo wrócić do pracy, zwłaszcza po takim zakończeniu roku, ale zawsze mnie to fascynowało, że oni są pełni energii, zapału do uczenia nas, co wcale nie jest łatwe i momentami do przyjemności nie należy. Nie wiem, skąd oni biorą na to siły. Szacun! – mówi Patryk Jakubowski, uczeń II klasy technikum. W związku z ubiegłoroczną reformą szkolnictwa zniknęły gimnazja, nauka w liceum i technikum wydłużyła się o rok. Wiele budynków dotychczasowych szkół gimnazjalnych zmieniło się w szkoły podstawowe lub stało się bibliotekami, lokalnymi ośrodkami kultury. Nauczyciele przez wakacje brali udział w szkoleniach, kursach. Doskonalić się będą także przez rok szkolny, uczestnicząc w konferencjach, wykładach, zajęciach.

– My nieustannie musimy się szkolić. Świat się zmienia, technologie idą do przodu i w naszej pracy nie możemy pozwolić sobie na niedociągnięcia, braki. Jesteśmy jednak ludźmi, mamy prawo popełniać błędy, ale chcemy, by było ich jak najmniej. Od nas zależy, jak nasi wychowankowie poradzą sobie w przyszłości. Jeśli ich zniechęcimy, na pewno będzie im trudniej. Dlatego ciągle idziemy do przodu, o krok dalej. Dla siebie, ale przede wszystkim dla nich – mówi Ewa Włodarkiewicz, nauczyciel biologii i wychowawca. Na nowy rok szkolny błogosławieństwa nauczycielom i uczniom udzielił bp Andrzej F. Dziuba.

– Rozpoczyna się wspaniała przygoda uczniów, rodziców i nauczycieli. Jedni otwierają swoje serca i umysły po to, żeby przyjąć. Drudzy po to, żeby dawać. Oby tą płaszczyzną wzajemnej więzi między bohaterami tego roku szkolnego były prawda, orędzie pokoju, troska o rozwój zarówno wychowanków, jak i swój własny. Dyrekcji, nauczycielom, uczniom, rodzicom życzę, by byli wierni swojemu powołaniu, w którym wszyscy dzielimy się dobrem – mówi ordynariusz diecezji. Uroczyste akademie poprzedzone były Mszą św. w intencji społeczności szkolnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama