Powiększyła się aleja "Gwiozd". Na Starym Rynku odbyła się ceremonia odsłonięcia kolejnych czterech pamiątkowych tablic w postaci łowickich wycinanek, przykrytych hartowanym szkłem. To jedyna tego typu aleja w Polsce.
Nagrody przyznawane są od 2011 r. przez kapitułę doceniającą dokonania twórców ludowych i osoby zaangażowane w upowszechnianie i ochronę dóbr kultury ludowej, nie tylko z regionu łowickiego. Gwiozda to - obok kodry i tasiemki - charakterystyczna dla regionu łowickiego okrągła wycinanka, której dekorację stanowią symetryczne elementy roślinne lub zwierzęce.
W tym roku w dziedzinie "twórczość ludowa" laureatami zostali: wielopokoleniowa rodzina Krajewskich z Zakrzewa, kultywująca tradycje rzeźbiarstwa, oraz Danuta Wojda, twórczyni specjalizująca się w łowickiej wycinance. Warto podkreślić, że to właśnie pani Danuta jest autorką wycinanek wmurowanych w chodnik.
W kategorii upowszechniania i ochrony kultury ludowej "Gwiozdą" uhonorowano Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny oraz Stanisława Wielca, wieloletniego kierownika zespołu Blichowiacy, inicjatora i kierownika zespołów Masovia oraz Furkotki.
Na uroczyste odsłonięcie przybyli: bp Wojciech Osial, poseł Tadeusz Woźniak, burmistrz Krzysztof Jan Kaliński, przewodniczący Rady Miejskiej w Łowiczu Henryk Zasępa, członkowie kapituły opiniujący przyznanie dorocznej nagrody, a także mieszkańcy. Nagrodzonym asystowały zespoły ludowe i kapele, których członkowie ubrani byli w stroje łowickie.
- Dzień, w którym możemy nagrodzić to, czym się szczycimy, jest zawsze pięknym dniem dla Łowicza. To jest największe nasze wydarzenie, poza uroczystościami folklorystycznymi, religijnymi. Honorujemy w ten sposób największą wartość naszego miasta, naszego regionu. Wszystko to, co wielobarwne, kolorowe, czym się szczycimy, to wartość dodana do Łowicza - mówił burmistrz Kaliński.
Po odsłonięciu pamiątkowych tablic dalsza część uroczystości kontynuowana była w sali barokowej łowickiego Muzeum. Zebrani wysłuchali tam okolicznościowych przemówień oraz występu zespołów Ksinzoki, Masovia i Blichowiacy.
Warto podkreślić, ze wśród osób posiadających swoje "Gwiozdy" są m.in.: bp Józef Zawitkowski, Danuta Kasprzak, rzeźbiarka i hafciarka z Poznania, Czesława Kaczyńska, kurpiowska artystka, a także Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej.