W katedrze łowickiej odbyła się konsekracja wdowy. Swoje śluby złożyła Bożena Brych z parafii pw. św. o Pio w Mszczonowie.
Uroczystej Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Andrzej F. Dziuba. Z ordynariuszem Mszę św. koncelebrowali: bp Wojciech Osial, ks. Adam Domański, pod którego kierunkiem wdowa przechodziła formację przygotowawczą, ks. Tadeusz Przybylski, dziekan mszczonowski, ks. Sławomir Tulin, proboszcz parafii św. o. Pio, z której pochodzi wdowa, oraz kilku zaprzyjaźnionych kapłanów. Niezwykła uroczystość zgromadziła w katedrze rodzinę i przyjaciół wdowy, kapłanów, a także wdowy i dziewice konsekrowane.
W homilii bp Dziuba podkreślał wielość dróg życiowych. - Idziemy, realizując różne powołania, udzielane są nam różne dary łaski. Ktoś jest prorokiem, ktoś nauczycielem, diakonem, ktoś jest żoną, mężem, ojcem, matką, ktoś jest przełożonym, ktoś inny czyni uczynki dobra, ktoś podąża drogą życia konsekrowanego w rodzinie zakonnej czy indywidualną drogą, która zdaje się drogą w pojedynkę. A tymczasem św. Paweł mówi, że nie ma w Kościele dróg w pojedynkę, bo nie ma w Kościele samotników. W Kościele tworzymy jedną rodzinę, choć idziemy różnymi drogami. Wszyscy realizujemy to samo przymierze z Bogiem. Realizujemy te same zdania podążania drogami przykazań. We wspólnocie Kościoła jesteśmy wszyscy razem, bo wszyscy realizujemy ten sam charyzmat, dar wiary - mówił bp Dziuba. Kaznodzieja tłumaczył, że indywidualne drogi powołania muszą być w harmonii z darem wiary, w harmonii Kościoła, bo wszystkie drogi powołania mają zadanie budowania ciała Chrystusowego. Choć jesteśmy różni, mamy tworzyć jedną wielką wspólnotę. To bogactwo zadań się uzupełnia, ono dodaje blask Kościołowi i czyni z niego tę wspólnotę, która odpowiada na wszystkie drogi powołania.
Mówiąc o różnych drogach powołania, pasterz diecezji pochylił się nad drogą powołania do stanu wdowieństwa. - Tę drogę znamy z kart Pisma Świętego. Znamy znakomite wdowy ze Starego Testamentu. Znamy wdowę Annę, która w świątyni spotyka przyniesionego przez Maryję i Józefa Jezusa. Dar konsekracji pozwala mocniej uświadomić sobie coraz większą rodzinę wdów konsekrowanych w Kościele. Coraz większą rodzinę tych, które podążają indywidualną drogą, ale we wspólnocie Kościoła - mówił.
Uroczystą modlitwę błogosławieństwa wdowy odmówił biskup po dialogu z kandydatką i odśpiewaniu Hymnu do Ducha Świętego. W dalszej części obrzędu wdowie zostały wręczone pobłogosławione znaki stanu wdowieństwa - krzyż, brewiarz i obrączka. Przed zakończeniem obrzędu Bożena Brych, klęcząc, modliła się za swojego zmarłego męża.
W diecezji łowickiej była to trzecia konsekracja wdowy. Stan dziewic i wdów konsekrowanych to tzw. indywidualne formy życia konsekrowanego, które znane były już w starożytności chrześcijańskiej. Oprócz wdów i dziewic należą do nich jeszcze pustelnicy i pustelnice.
Więcej o konsekracji wdowy w 38. numerze papierowego wydania "Gościa Łowickiego" na 23 września.