GN 3/2021 Archiwum

Narodowe Czytanie w łowickim więzieniu

Wiele miast, instytucji, szkół i osób z diecezji łowickiej przystąpiło do Narodowego Czytania. Po raz kolejny w inicjatywę prezydencką włączył się Zakład Karny w Łowiczu.

W warunkach izolacji książka wypełnia nudę, łagodzi napięcie, odpręża. Dla niektórych osadzonych to właśnie książka pozwala łatwiej znieść warunki odosobnienia. Łowicka jednostka penitencjarna uczestniczy w tym przedsięwzięciu od samego początku, za co była kilkakrotnie honorowana okolicznościowymi listami oraz okolicznościowymi pieczęciami NC z Kancelarii Prezydenta, a nawet okolicznościowymi wydawnictwami w postaci książek.

Akcja w warunkach Zakładu Karnego w Łowiczu, począwszy od 2 września, polegała na odczytywaniu codziennie przez osadzonych - za pośrednictwem zakładowego radiowęzła - jednej z 8 nowel. W tym roku były to: "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej, "Katarynka" Bolesława Prusa, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" (ze zbioru "Sanatorium pod Klepsydrą") Brunona Schulza, "Orka" Władysława Stanisława Reymonta, "Rozdzióbią nas kruki, wrony..." Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza, "Sawa" (z cyklu "Pamiątki Soplicy") Henryka Rzewuskiego. Wszystkie nowele zostały wydrukowane, a następnie obłożone jako całość w okładki przez zakładowego introligatora zatrudnionego w więziennej bibliotece oraz oznaczone okolicznościową pieczęcią i po zakończeniu akcji zasilą zbiór biblioteki Zakładu Karnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama