Nowy numer 44/2020 Archiwum

42. Skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw już 14 i 15 września!

To najbardziej pachnąca i najzdrowsza impreza w regionie. Przez dwa dni Skierniewice stają się miastem ogrodem, w którym można podziwiać, smakować i kupować kwiaty, owoce, warzywa, zioła czy miody.

Tegoroczne 42. SŚKOiW objęte zostało Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. To wielkie wyróżnienie przyznawane jest inicjatywom o szczególnym zasięgu i doniosłości, a poprzedza je złożona i wymagająca procedura.

Dwudniowe święto o charakterze naukowo-kulturalno-handlowym od lat ściąga do miasta tłumy ludzi nie tylko z całej Polski, ale także ze świata. Podobnie, jak w latach ubiegłych, nie zabraknie na nim pachnących wystaw, prelekcji, pokazów. Jak zwykle, przybyli do miasta ogrodnicy, działkowcy będą mogli od pracowników Instytutu Ogrodnictwa zasięgnąć fachowych porad, a także zapoznać się z nowymi odmianami, interesującymi ich nowościami, środkami ochrony roślin. Podczas święta będzie można obejrzeć także liczne wystawy. Nie zabraknie też wielu imprez kulturalno-rozrywkowych.

Parada. Corocznym punktem rozpoczynającym Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw jest niezwykle barwne corso, które przemierza ulice miasta, by dotrzeć na rynek główny, gdzie bije serce imprezy. W przemarszu uczestniczą zarówno stowarzyszenia, szkoły, instytucje, jak i mieszkańcy, którzy w niecodziennych kostiumach tworzą niepowtarzalny klimat tego wydarzenia. Od lat parada stanowi wizytówkę święta, kojarzoną w Polsce i na świecie. W tym roku wyruszy nieco później niż zwykle, bo o 12.15.

Targi Ogrodniczo-Rolne. Są niepowtarzalną okazją dla wystawców, przedsiębiorców, prywatnych wytwórców, a także instytucji związanych z ogrodnictwem, sadownictwem i szkółkarstwem, aby zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi w zakresie upraw i hodowli. Wydarzenie jest integralną częścią Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw.

Festiwal Roślinożerców. To cykl warsztatów i pokazów kulinarnych przygotowywanych przez znanych w całym kraju kucharzy. Uczestnicy będą mieć okazję poznania prostych, a zarazem wyjątkowych rozwiązań, które można wykorzystać na co dzień. Organizatorzy zapraszają w podróż po świecie smaków, od Ameryki po Azję. W tej wyjątkowej strefie każdy znajdzie coś dla siebie - zarówno wegetarianie i weganie, jak i ci, którzy pragną wzbogacić dania z mięsa i ryb o zupełnie nowe, zdrowe akcenty.

Świąteczny kiermasz. Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw to nie tylko impreza kulturalna i wystawiennicza, ale również handlowa. Wszyscy goście będą mogli zapoznać się z bogatą ofertą produktów oferowanych przez sprzedawców z kraju i zagranicy. Do kupienia będą m.in. setki odmian roślin i regionalnych specjałów - kulinarnych, rzemieślniczych, artystycznych.

Degustacje. Na wszystkich uczestników święta czeka wiele pysznych, wyjątkowych degustacji. Odwiedzający miasto będą mieli niepowtarzalną okazję spróbowania specjałów lokalnej kuchni. W ostatnich latach były to m.in. owocowo-warzywne smoothies, soki, szaszłyki (w wersjach mięsnej i dla wegetarian), wyjątkowy gulasz, skierlotka, zupa pieczarkowa oraz pyszne jabłka.  

Fiesta Balonowa. W ramach święta odbędzie się Fiesta Balonowa o Puchar Prezydenta Miasta Skierniewice. Balonowe zawody będą towarzyszyły imprezie przez dwa świąteczne dni.

Wybór Kwiatu Skierniewic. Od lat podczas wydarzenia odbywają się wybory najpiękniejszej mieszkanki Skierniewic.

Koncerty. Od lat w czasie skierniewickiego święta występują gwiazdy polskiej estrady. W tym roku będą to: Grzegorz Hyży, Kamil Bednarek, Kombi Golec uOrkiestra, Kabaret Nowaki, Miły Pan, Top Girls, Poparzeni Kawą Trzy, Kasia Kowalska i Piotr Cugowski.

Poniżej szczegółowy program 42. SŚKOiWa

14 września (sobota)

10.00 Otwarcie XXII Targów Ogrodniczo-Rolnych oraz XIII Targów Zdrowej Żywności (Hala OSiR, ul. Pomologiczna 8)
12.15 Świąteczna Parada - "W rytmie natury" (ulicami: Rybickiego, Konstytucji 3 Maja, Senatorska, Rynek)

Rynek:
13.15 Otwarcie święta
13.00-15.00 Coś pysznego! - wielkie degustacje
14.30 Koncert orkiestr
14.00 Program artystyczny gości z Litwy i Ukrainy
16.00 Myśliwi dla Skierniewic
16.30 Kwiat Skierniewic
18.15 Grzegorz Hyży
19.20 Kamil Bednarek
20.30 Pokaz sztucznych ogni i mapping
21.05 Kombii
22.20 Golec uOrkiestra

15 września (niedziela)

9.30 Msza św. dziękczynna (kościół pw. św. Jakuba, ul. Senatorska 11/13)

Rynek:
13.00 Akademia Tańca 4-20 - program taneczny
13.30 Żarłoki! - konkurs jedzenia burgerów na czas
14.20 Art Stadion - program taneczny
15.15 Nowaki
16.20 Miły Pan
17.30 Top Girls
18.40 Poparzeni Kawą Trzy
19.50 Piotr Cugowski
21.00 Kasia Kowalska
23.00 Mapping

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama