Nowy numer 22/2020 Archiwum

Polska wieś jest piękna

– Zapewniacie Polsce jeden z najważniejszych segmentów bezpieczeństwa: bezpieczeństwo żywnościowe. Z całego serca wam za to dziękuję – mówił Andrzej Duda do rolników podczas Dożynek Prezydenckich.

Para prezydencka wizytę w Spale rozpoczęła od wręczenia dyplomów zwycięzcom i uczestnikom konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku za najpiękniejszy uznano ten z województwa świętokrzyskiego. Będzie on przez cały rok wyeksponowany w Pałacu Prezydenckim.

Później Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda wzięli udział w uroczystej Eucharystii w kaplicy polowej AK. Mszy św. przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Hierarcha poświęcił także wieńce, które przygotowało każde województwo. Po Mszy św. rozpoczęła się najbarwniejsza część imprezy – przejście korowodu dożynkowego ze świątyni na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie odbyła się oficjalna część święta plonów. Orszak poprowadził Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

– Polska wieś jest piękna. Jest nie tylko dostarczycielem tego wielkiego dobra, czyli żywności dla reszty społeczeństwa, ale daje także estetykę, możliwość wypoczynku, gości w gospodarstwach agroturystycznych. Dzisiaj służy społeczeństwu nie tylko poprzez to, że produkuje, wytwarza żywność; służy także właśnie tym, że daje miejsce, w którym możesz odpocząć – mówił prezydent RP.

– Ojciec Święty, nasz wspaniały Jan Paweł II, w Niepokalanowie w 1983 r. w czasie swojej drugiej pielgrzymki wzywał polskich rolników: „Z miłością stójcie przy ziemi, tej naszej matce żywicielce”. Możecie dzisiaj patrzeć z dumą w niebo, tam, gdzie jest, i powiedzieć: „Ojcze Święty, zawsze dotrzymywaliśmy tego i dotrzymujemy. Stoimy przy naszej ziemi i bronimy jej” – podkreślił prezydent. Z okazji dożynek w Spale stanęło Miasteczko Regionów. Prezentowali się w nim wszystkie województwa oraz partnerzy dożynek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama