Nowy numer 3/2021 Archiwum

Małżeńska wyprawa w Himalaje

– Przez 31 lat wszystko robimy razem i jeszcze się sobą nie znudziliśmy. Dzień po dniu nasiąkamy tą duchowością, chłoniemy wszystko jak gąbka. Spotykamy się też z innymi parami, które pracują nad swoją relacją, co jest bardzo budujące – mówi Roman Sieradzki.

W Kutnie, w parafii św. Jana Chrzciciela, ekipy małżeńskie Notre-Dame sektora kujawskiego, do którego należy diecezja łowicka, rozpoczęły nowy rok formacyjny. W centrum spotkania, w którym uczestniczyły małżeństwa z trzech diecezji (łowickiej, włocławskiej i toruńskiej), była Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Wojciech Osial. Z hierarchą modlili się także kapłani łowiccy z parafii, w których ekipy istnieją.

Dwa fundamenty

Biskup Osial w homilii wskazał na dwa fundamenty więzi z Bogiem – modlitwę i spowiedź. Jak podkreślał, w modlitwie chodzi o kontakt, o więź, a nie o odmawianie pacierza.

– Musimy sobie uświadomić, że ona nie polega na tym, by Bogu dziękować, by Go przepraszać, jakkolwiek jest to potrzebne. Najważniejsze jest słuchanie tego, co Pan Bóg mówi. Pomyślcie, co wam ostatnio na modlitwie powiedział Pan Jezus. Jeśli nic, to prawdopodobnie źle się modlicie – mówił. Drugą równie ważną rzeczą jest bycie, komunia, trwanie. – To, że Jezus całą noc spędził na modlitwie ze swoim Ojcem, nie oznacza, że cały czas z Nim rozmawiał. Tam wcale nie chodziło o słowa, ale o obecność. Jeśli chcę się zmieniać, muszę mieć głęboki kontakt z Bogiem – przekonywał. Natomiast drugim fundamentem więzi z Bogiem jest spowiedź.

– Jestem bardzo blisko Boga, gdy jestem w stanie łaski. Jeśli wchodzi grzech, szybko muszę iść do spowiedzi. My, niestety, mamy przyzwyczajenie do zła. Popełniając pierwszy grzech, mamy wyrzuty sumienia, jeśli popełniamy go wiele razy, sumienie coraz mniej go nam wyrzuca – tłumaczył kaznodzieja. Podczas Eucharystii nastąpiło podjęcie posług przez pary, które służą jako odpowiedzialni, jako pary łącznikowe i pary pilotażowe. Każda z nich otrzymała od kapłanów płonącą świecę. Warto wspomnieć, że przystępujące do ruchu małżeństwa przyjmują Kartę Équipes Notre-Dame. Zawiera ona istotę, regułę i zasady funkcjonowania małżonków w ruchu. Jest to swojego rodzaju „instrukcja obsługi”. Wstąpienie do END poprzedza roczne przygotowanie, które kończy się przyjęciem karty. Co roku deklaracja ta jest odnawiana.

Wzajemni kierownicy duchowi

W programie kilkugodzinnego spotkania była także konferencja ks. Roberta Awerjanowa, diecezjalnego opiekuna ruchu, której temat brzmiał: „Dążenie do świętości w życiu codziennym małżonków”. – Świętość w małżeństwie jest świętością normalnego życia przeżywanego w przyjaźni z Bogiem, przeżywanego dla Boga, a tym samym całkowicie dla drugiego człowieka – współmałżonka, dziecka, rodziny.

Ruch END podkreśla potrzebę wspólnego wzrastania duchowego małżonków. Nie ma lepszego testu na świętość niż codzienne życie z najbliższą osobą, wobec której odsłaniamy nasze słabości i wady. Ludzie słabej wiary mówią, że to jak wyprawa w Himalaje! Bardzo trudna, wyczerpująca, do której trzeba być dobrze przygotowanym. Może i tak, ale są tacy, którzy je zdobywają – mówił ks. Awerjanow. Pozostając przy porównaniu małżeństwa do wypraw górskich, kapłan podkreślał, że codzienne dojrzewanie do świętości to codzienne wspinanie.

– Drogą do świętości dla męża jest jego żona, a dla żony mąż. Najlepszym kierownikiem duchowym jest dobry mąż i dobra żona. Tylko oni znają wasze największe słabości, złe przyzwyczajenia, grzechy. Dlatego przy rachunku sumienia pomocne może być zapytanie swojego współmałżonka o to, co mu się nie podoba, co go rani. Idąc do wspólnego celu, macie prawo oczekiwać wzajemnego wsparcia – mówił ks. Awerjanow. W programie były także grupki dzielenia, czas na kawę i ciasto oraz obiad. Spotkanie było okazją do rozmów i dzielenia się doświadczeniami. Mirosława i Roman Sieradzcy z ruchem są związani od 2013 roku. – W 2014 r. pierwszy raz przyjęliśmy kartę. Mąż na początku był sceptyczny, ale nie chcąc mnie zostawiać, chodził na spotkania. I tak, krok po kroku, wciągał się w formację – wspomina pani Mirka. Pan Romek uśmiecha się i przytakuje.

– Ślubowałem żonie, że jej nie opuszczę, dlatego jej towarzyszyłem, choć rzeczywiście na początku nie byłem zachwycony. Ona mi też towarzyszy na przykład na meczach siatkówki, mimo że nie jest miłośniczką sportu. Staramy się być razem w codzienności. Ja najwięcej skorzystałem, gdy zostaliśmy zaproszeni do pilotowania innych par. Wtedy miałem już poczucie, że jesteśmy na dobrej drodze – opowiada pan Roman. Małżonkowie nie ukrywają, że program jest wymagający, ale dzięki niemu dziś nie mają problemu, by się wspólnie modlić, rozmawiać. – Formacja pozwala nam trzymać pion, ona nam wyznacza drogi codzienne. Nie zdarza się, byśmy przeżyli dzień bez modlitwy i rozmowy – podkreśla pani Mirka. O formacji i jej owocach długo mogą opowiadać Krzysztof i Barbara Stasiakowie.

– Potrzebujemy tego. Po 25 latach małżeństwa przekonaliśmy się, że nam ciągle grozi kryzys. Praca się nie skończyła i pewnie nigdy się nie skończy. Karta pozwala nam codziennie się zmagać. Mamy za sobą kryzys, który udało się przetrwać dzięki formacji – przyznaje Krzysztof. – Powodem naszego oddalenia były szczytne rzeczy. Krzysiek jest wolontariuszem. Dużo się udziela i służy. Ja podobnie. Oboje robiliśmy bardzo dobre rzeczy, ale osobno. Nie mieliśmy czasu dla siebie. Na szczęście w porę zasiedliśmy do rozmowy i się spotkaliśmy, powróciliśmy do troski o siebie, o swoją bliskość – dodaje Basia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama