Nowy numer 38/2021 Archiwum

Promocja szafarzy nadzwyczajnych w diecezji łowickiej przejdź do galerii

W kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu bp Andrzej F. Dziuba promował 44 mężczyzn z diecezji łowickiej, którzy będą pełnić posługę szafarzy nadzwyczajnych komunii świętej.

Po półrocznym kursie, godzinach spędzonych na modlitwie, wielu rozmowach i rekolekcjach w Spale do promocji przystąpiło 44 mężczyzn z diecezji łowickiej.

W kaplicy seminaryjnej 5 października bp Dziuba pobłogosławił mężczyzn, których rolą będzie pomoc kapłanom w zanoszeniu Najświętszego Sakramentu chorym, a także udzielanie Go wiernym w czasie Mszy św., ale tylko wtedy, gdy liczba wiernych, chcących przystąpić do Komunii św. jest duża i czas jej trwania znacznie wydłużałby Eucharystię. Szafarze mają służyć pomocą również tym księżom, którym utrudnia udzielanie Komunii św. choroba lub podeszły wiek.

Mężczyźni powołani do posługi szafarzy nadzwyczajnych Komunii Świętych pochodzą m.in. z parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Łowiczu, św. Wawrzyńca w Sochaczewie, św. Bartłomieja w Rybnie, św. Szymona i Judy Tadeusza w Starej Rawie. Większość z nich to żonaci mężczyźni, ojcowie a nawet dziadkowie.

– Najpierw byliśmy i jesteśmy mężami, ojcami. Posługa szafarza przyszła później więc chcieliśmy znać zdanie żon i dzieci, bo to specyficzna posługa i każdy z nas potrzebuje w niej wsparcia najbliższych. Gdyby były głosy sprzeciwu, pewnie byśmy się wycofali z propozycji złożonej nam przez naszych księży proboszczów – mówią zgodnie szafarze.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył i słowo wygłosił bp Andrzej F. Dziuba. – Jakże pięknie Ewangelia wpisuje się w tę uroczystość. Mamy radować się, że nasze imiona zapisane są w niebie. Bez wątpienia wszyscy jesteśmy tam zapisani, przez chrzest, który przyjęliśmy. Nasi rodzice zdecydowali, że mamy należeć do Boga. Dziś, drodzy szafarze, sami podejmujecie decyzję o dalszej formacji, posłudze Bogu i ludziom. Oczywiście, zgoda waszych żon, dzieci, rodzin była cenną podpowiedzią, ale to wy sami musieliście poczuć się powołani do tej służby – mówił bp Dziuba.

Na uroczystości obecne były rodziny szafarzy, które otaczają ich modlitwą i wspierały podczas kursu, przygotowań. W niedzielę w wielu parafiach szafarze zostali przedstawieni wiernym i po raz pierwszy przystąpili do posługi rozdzielania Komunii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama