Nowy numer 13/2024 Archiwum

Rocznica koronacji obrazu Księżnej Łowickiej przejdź do galerii

Trzej biskupi łowiccy, kapłani, moderatorzy i alumni WSD w Łowiczu oraz rzesza wiernych zgromadzili się na Mszy Świętej, by modlić się za wstawiennictwem Księżnej Łowickiej, która od 300 lat czuwa nad Księstwem. W Eucharystii udział wzięło wiele osób, które pamiętają ponowną koronację obrazu koronami papieskimi, która miała miejsce dokładnie 17 lat temu.

W bocznym ołtarzu katedry łowickiej znajduje się obraz Matki Bożej Śnieżnej.

Z fundacji abp. Macieja Łubieńskiego, prymasa Polski, w latach 1652–1654 nastąpiła kolejna wielka przebudowa pierwszego kościoła łowickiego, który powstał ok. 1100 roku.Podczas tej przebudowy kanonik Marcin Lipnicki ufundował drewniany, polichromowany ze złoceniami ołtarz, wykonany w Warszawie, dedykowany Najświętszej Maryi Pannie, w którym został intronizowany namalowany na płótnie obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, nazywanej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego), a zamiennie Matką Bożą Śnieżną.

Autorem łowickiego obrazu jest franciszkanin Adam Swach, który swoją sygnaturę umieścił pod prawą stopą Dzieciątka Jezus. Pierwowzorem łowickiego obrazu jest starożytna ikona, przechowywana i czczona w bazylice Santa Maria Maggiore na wzgórzu eskwilińskim w Rzymie. Obraz od 300 lat czczony jest w łowickiej katedrze, jednak od 17 lat mieszkańcy Łowicza i okolic nazywają wizerunek Matki Bożej Księżną Łowicką. Od ponad trzech wieków, za wstawiennictwem Matki Bożej w wizerunku umieszczonym w łowickiej katedrze, wierni wyprosili wiele łask.

Śp. bp Alojzy Orszulik mając na uwadze wielowiekowy kult Matki Bożej, podjął starania o koronację obrazu. Zabytkowe korony wotowe, ofiarowane przez ks. Trwalińskiego, zostały zdjęte i odnowione, a 7 stycznia 2002 r. pobłogosławione przez papieża Jana Pawła II.

Dokładnie 5 października minęło 17 lat od uroczystej koronacji, która miała miejsce na rynku przed katedrą. Te chwilę pamiętało wielu wiernych, którzy po 17 latach, tego samego dnia stanęli przed wizerunkiem Księżnej Łowickiej zawierzając Jej swoje rodziny, troski, radości. Uroczysta Eucharystia, koncelebrowana przez trzech biskupów, kapłanów okolicznych parafii, moderatorów Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu w asyście kleryków, przypomniała mieszkańcom, że każdego dnia powinni gromadzić się na modlitwie w obecności Matki. Homilię wygłosił bp Józef Zawitkowski, który jako jeden z pierwszych osób nadał Matce Bożej tytuł Księżnej Łowickiej i który pisze ku Jej czci pieśni i wiersze.

Bp Józef Zawitkowski. Kazanie wygłoszone przed obrazem Księżnej Łowickiej 

O wyniosłą oprawę uroczystości zadbała Konfraternia św. Wiktorii a także muzycy zaprzyjaźnieni z bp. Zawitkowskim, którzy wykonali jedną z pieśni ku czci Księżnej Łowickiej napisanej przez biskupa seniora i organistę katedralnego Jerzego Filipowicza. Po Mszy św. wierni jeszcze długo modlili się przez obrazem Matki Księżaków.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy