Nowy numer 48/2020 Archiwum

Skierniewice. Tydzień pełen refleksji

W niedzielę 13 października w Skierniewicach rozpoczął się XII Tydzień Kultury Chrześcijańskiej.

W dniu papieskim rozpoczął się kolejny TKCh. Podczas wszystkich Mszy św. odprawianych w parafii św. Stanisława katechezy na temat nowenny pompejańskiej głosił karmelita o. Mariusz Płuciennik. Karmelita przypomniał, prośby św. Jana Pawła II zachęcające do codziennego odmawiania Różańca. Zachęcał także, do żywej pamięci o św. Janie Pawle II. - Historia oddala papieża, ale w świadomości wielu ludzi, którzy byli świadkami jego życia, jest on wciąż żywy. Jeśli będziemy podtrzymywać pamięć, będzie On w nas żył, bo święci nie umierają - mówił. 

O godzinie 12.15 zgodnie z tradycją rozpoczęła się Papieska Gra Terenowa, rozegrana na ulicach miastach, której zorganizowania podjęło się Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” FSE. Uczestniczące w niej dzieci rozwiązując rożnego rodzaju zadania poznawały życiorys św. papieża Jana Pawła II.

Skauci Europy przygotowali Terenową Grę Papieską   Skauci Europy przygotowali Terenową Grę Papieską
Agnieszka Naiórkowska /Foto Gość

W ramach Tygodnia kultury Chrześcijańskiej w Muzeum Historycznym Skierniewic wystawiony został spektakl  „7 mieszkań we wnętrzu duszy”. Monodram wg „Twierdzy wewnętrznej” św. Teresy z Avila. Wystawiony przez Krakowski Teatr Hagiograf im. św. Teresy z Lisieux.

Spektakl „7 mieszkań we wnętrzu duszy” – to autorski monodram Izabeli Drobotowicz-Orkisz. Spektakl powstał na zamówienie Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych, w roku św. Teresy od Jezusa. Autorka scenariusza skoncentrowała się na jednym wątku wielkiego dzieła mistycznego reformatorki Karmelu. W trakcie ponad godzinnego spektaklu publiczność wędrowała z aktorką przez kolejne wnętrza ludzkiej duszy, aby na końcu dotrzeć do ostatnich mieszkań w których mieszka sam Bóg.

Teatr Hagiograf założony w 2001 roku jest teatrem słowa, kontynuatorem idei Teatru Rapsodycznego. Powstał w Krakowie i współpracuje z wieloma krakowskimi aktorami, muzykami i naukowcami. Do tej pory Hagiograf zrealizował m.in. projekty propagujące twórczość i nauczanie Jana Pawła II, spektakle w ramach Uniwersytetu Kultury Polskiej w Rzymie oraz cykl artystyczno-religijnych, comiesięcznych spotkań „Oblicza Imion”, które od 2002 r. przybliżają publiczności wielkie postaci Kościoła – świętych, błogosławionych, a także kandydatów na ołtarze.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama