Nowy numer 47/2020 Archiwum

Skierniewice. Spotkanie z mec. Jerzym Kwaśniewskim

W Skierniewicach trwa XII Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Czwartego dnia w Muzeum Historycznym Skierniewic miała miejsce kolejna jego odsłona.

Spotkanie rozpoczęła projekcja filmu "Rewolucja totalnej wolności" opowiadającego o korzeniach ideologii gender i LGBT. Następnie wykład „"Obrona dzieci i rodzin przed polityką gender i ideologią LGBT" wygłosił mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Spotkanie było okazją do pogłębienia wiedzy na temat konstytucyjnych praw przysługujących rodzicom i możliwości ich egzekwowania. Przedstawione zostały także działania Ordo Iuris w obronie dzieci i rodziny.

 – Instytut założyliśmy w 2012 roku. Nasza działalność zaczęła się od serii konferencji międzynarodowych współorganizowanych z Uniwersytetem Warszawskim z Wydziałem Prawa i Administracji – mówił mec. Kwaśniewski. – Wtedy właściwie nie było środowiska, które by tej cichej konserwatywnej większości w Polce mogło pomóc w sformułowaniu bardzo profesjonalnego przekazu w debacie publicznej. Zauważyliśmy to próbując taki głos temu środowisku dać. Chcieliśmy służyć swoimi umiejętnościami, swoim wykształceniem, ale też pomóc zjednoczyć się wokół tego środowiska osobom, które są autorytetami w swoich dziedzinach. I to się udało – wyjaśniał mecenas.

Prelegent podając konkretne przykłady opowiedział o stworzonym dziale interwencji procesowej dla rodzin, który każdego roku podejmuje blisko 600 interwencji. Prawnicy Instytutu interweniują tam, gdzie rodzina staje przeciwko władzy publicznej, nie tam, gdzie jest spór między członkami rodziny. Gros spraw dotyczy bezprawnego zabierania dzieci z rodzin. Ordo Iuris reprezentuje także m.in. lekarzy, pielęgniarki, nauczycieli, którzy doświadczają ideologicznej presji. – Wiemy, że nie damy rady pomóc wszystkim, bo nie mamy takich zasobów ludzkich, ale chcemy wytyczać kierunki – podkreślał mecenas Kwaśniewski.

Gość wiele miejsca poświecił działaniom, które mogą podejmować rodzice wobec presji ideologicznej w szkole i środowisku. W przejrzysty sposób, poparty przykładami wyjaśnił, jakie prawa konstytucyjne przysługują rodzicom i jak mogą je egzekwować.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się też o Samorządowej Karcie Praw Rodzin.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama