Nowy numer 43/2020 Archiwum

Noc Świętych w Żyrardowie

Rzesza wiernych z dekanatu żyrardowskiego wigilię uroczystości Wszystkich Świętych spędziła w gronie 14 świętych i błogosławionych.

Mieszkańcy Żyrardowa i okolicznych miejscowości Noc Świętych rozpoczęli na cmentarzu parafialnym. – Spotykamy się w miejscu, które nie nastraja do radości. Kojarzy nam się ze śmiercią, smutkiem, bólem, żalem. Ale wszyscy, którzy tu spoczywają, byli i są powołani do świętości, tak jak my. Dziś chcemy modlić się za tych, którzy uprzedzili nas w wędrówce do Pana i wierzymy, że cieszą się wieczną radością i obcowaniem ze świętymi, z Chrystusem, ale polecamy także nas samych modlitwie, byśmy i my mogli kiedyś dołączyć do grona świętych, błogosławionych i mieć życie wieczne – mówił ks. Adam Bednarczyk, dziekan żyrardowski.

W radosnym pochodzie z relikwiami 14 świętych i błogosławionych, z pieśnią na ustach i flagami w dłoniach, zgromadzeni wierni przeszli ulicami miasta do kościoła Matki Bożej Pocieszenia, gdzie uczestniczyli we Mszy św.

Wśród 14 świętych i błogosławionych znaleźli się m.in. św. Jan Paweł II, św. Agnieszka, św. s. Faustyna Kowalska, św. Joanna de Chantal, św. Jan Bosko, bł. Marcelina Darowska, bł. ks. Jerzy Popiełuszko czy bł. o. Honorat Koźmiński.   Wśród 14 świętych i błogosławionych znaleźli się m.in. św. Jan Paweł II, św. Agnieszka, św. s. Faustyna Kowalska, św. Joanna de Chantal, św. Jan Bosko, bł. Marcelina Darowska, bł. ks. Jerzy Popiełuszko czy bł. o. Honorat Koźmiński.
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

Eucharystię z uroczystości Wszystkich Świętych koncelebrowali kapłani ze wszystkich parafii dekanatu. Homilię wygłosił ks. Bednarczyk.

– Niebo nie jest nudne. Nam wydaje się, że tam w kółko dzieje się to samo. Modlą się, śpiewają, a jak się znudzą śpiewaniem, to znów się modlą. Piekło z kolei kojarzy się z wieczną balangą, rozpustą, wydaje się o wiele ciekawsze. Ale w tym wszystkim widzimy jedną stronę. To trochę jak łowicki haft. Z jednej strony piękny, gładki, kolorowy. Nitki zdają się idealnie poukładane, dopracowane, piękne, ale w pewien sposób nudne, powtarzalne. Ale gdy zerkniemy pod spód haftu, zobaczymy, jak różnorodny jest. Jak te nitki przenikają się w pewnym chaosie, mieszają się ze sobą, każda ma swoje miejsce, ale nie jest to oczywiste. Tak samo jest z niebem. Dostrzeżmy różnorodność naszych świętych i błogosławionych. Każdy z nich był inny, jak my. Miał inną drogę powołania i dążenia do świętości, jak my. Każdy miał perspektywę i możliwości na osiągnięcie nieba. Jak my – mówił ks. Bednarczyk.

Zespół muzyczny zadbał o oprawę liturgii i koncert pełen pieśni chwały.   Zespół muzyczny zadbał o oprawę liturgii i koncert pełen pieśni chwały.
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

O muzyczną oprawę liturgii zadbał zespół złożony z przyjaciół, którzy związani są z żyrardowskimi parafiami i angażują się w życie Kościoła. W krótkim czasie muzycy, wokaliści stworzyli niezwykły koncert uwielbienia, który wybrzmiał na zakończenie nocy świętych. Pieśni chwały wypełniły całą świątynię, ale przede wszystkim serca zgromadzonych wiernych, wśród których nie brakowało dzieci i młodzieży.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama