Nowy numer 43/2020 Archiwum

Głowno. Ze świętymi i ordynariuszem

W czwartek 31 października pod hasłem: "Ze świętym Janem Pawłem II w sieci świętości" w parafii św. Jakuba w Głownie zorganizowano Noc Świętych. W wydarzeniu uczestniczył bp Andrzej F. Dziuba.

Noc Świętych w Głownie zorganizowano po raz drugi. Nabożeństwo w kościele św. Jakuba Apostoła poprzedziła procesja ze świecami i relikwiami świętych, która po krótkiej modlitwie wyruszyła z kaplicy szpitalnej św. Rity. W korowodzie wzięli udział kapłani i przedstawiciele parafii dekanatu głowieńskiego.

Dzieci przebrały się za świętych.   Dzieci przebrały się za świętych.
Renata Jastrzębska /Radio Victoria
Ulicami miasta przeszedł korowód ze świętymi.   Ulicami miasta przeszedł korowód ze świętymi.
Renata Jastrzębska /Radio Victoria

Podobnie jak w roku ubiegłym na czele procesji niesiony był krzyż, za którym podążali w relikwiach święci i błogosławieni, wśród których byli m.in.: św. Jan Paweł II, św. s. Faustyna Kowalska, św. Andrzej Bobola, św. o. Pio, św. Maksymilian Maria Kolbe, św. Józefina Bakhita, św. Charbel, św. Albert Chmielowski, bł. Franciszka Siedliska, błogosławione męczennice z Nowogródka, bł. Ignacy Kłopotowski. Podczas drogi wierni włączali się w śpiew prowadzony przez scholę.

Na ołtarzu utawiono relikwie wielu świetych.   Na ołtarzu utawiono relikwie wielu świetych.
Renata Jastrzębska /Radio Victoria

Wprowadzeniu relikwiarzy towarzyszyła krótka prezentacja postaci świętych i błogosławionych, po której nastąpiła liturgia słowa. Homilię wygłosił bp Andrzej F. Dziuba. Ordynariusz podkreślał, że wszyscy jesteśmy pielgrzymami na ziemi. Podpowiedzią, jak być świętym na ziemi, aby potem być świętym w niebie, są błogosławieństwa. – Świętość nie rozpoczyna się dopiero w niebie. Świętość musi się rozpocząć na ziemi, a jej dopełnienie jest dopiero w oglądaniu oblicza Boga – mówił biskup.

Noc Świętych odbywała się w parafii św. Jakuba.   Noc Świętych odbywała się w parafii św. Jakuba.
Renata Jastrzębska /Radio Victoria

Zgromadzeni w świątyni wierni odnowili przyrzeczenia chrzcielne i odśpiewali Litanię do Wszystkich Świętych. W centrum wydarzenia była adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której modlono się o liczne i święte powołania zakonne i kapłańskie. Po błogosławieństwie rozstrzygnięto konkurs odbywający się pod hasłem: „Wybierz świętego i przebierz się za niego”. Noc Świętych w Głownie zakończyła się odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego i zasłonięciem figury Matki Bożej w głównym ołtarzu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama