Nowy numer 15/2024 Archiwum

Noce Świętych w diecezji

Modlitewne czuwanie w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych podjęły także parafie w Kutnie, Łęczycy i Łowiczu. Historie świętych i błogosławionych stały się inspiracją do przedstawień, koncertów i przebrania się za ulubionego orędownika.

W parafii św. Andrzeja w Łęczycy noc świętych przebiegła pod hasłem: „Świętość w młodości ducha”. W wydarzenie zaangażowały się dzieci i młodzież z Łęczycy i okolicznych miejscowości. Prezentując dwie pantomimy, młodzi przypomnieli, że należy żyć w prawdzie – nie udawać, że jest się wierzącym i praktykującym chrześcijaninem, ale prawdziwie nim być i otworzyć się na działanie Ducha, który każdemu daje łaskę duchowej młodości.

Centralnym punktem czuwania była adoracja Najświętszego Sakramentu. W towarzystwie świętych i błogosławionych zgromadzeni wierni uwielbiali Boga za dar życia, nieustające miłosierdzie i powołanie do świętości dla każdego. Radosnym akcentem spotkania były dzieci przebrane za ulubionych orędowników.

Także w Kutnie w parafii św. Jana Chrzciciela nie zabrakło świętych – zarówno tych obecnych w relikwiarzach, jak i dzieci, które swoim strojem przypomniały historie błogosławionych. Dla wszystkich był to szczególny czas dziękczynienia Bogu za świętych patronów parafii kutnowskich.

W tym roku mija 20 lat od beatyfikacji 108 polskich błogosławionych męczenników II wojny światowej. W czasie czuwania po Mszy św. został przedstawiony życiorys bł. księdza Michała Woźniaka w wykonaniu uczniów i rodziców z Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki. W wydarzenie zaangażowały się także Schola Młodych Serc z parafii św. Wawrzyńca oraz zespół uwielbieniowo-taneczny Harfa Dawida prowadzony przez s. Agnieszkę i Paulinę. – Święci to ci, którzy byli blisko Boga, mieli z Nim szczególną relację, ale też przeszli przez uciski i pozostali Jemu wierni. Każdy może być święty – mówiła s. Agnieszka.

W Kutnie młodzi uwielbiali Boga tańcem i śpiewem.   W Kutnie młodzi uwielbiali Boga tańcem i śpiewem.
Archiwum parafii św. Jana Chrzciciela w Kutnie

W Łowiczu noc świętych odbyła się w parafii Chrystusa Dobrego Pasterza. Na modlitwie mieszkańcy trwali m.in. wraz z św. Klarą, św. Józefem Sánchezem del Río, bł. Klarą Badano, bł. Piotrem Jerzym Frassati. Dla wszystkich była to okazja do modlitwy i prośby o orędownictwo świętych, a także przypomnienie, że każdy powołany jest do świętości. Ci, którzy już cieszą się wieczną radością w niebie, też byli "zwykłymi" ludźmi, grzesznikami, którzy z Boża pomocą i w pełnym zaufaniu Chrystusowi oddali Mu swoje życie i dążyli drogą prawdy, miłości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy