Nowy numer 43/2020 Archiwum

Sutanna to nie pancerz

Rozpoczęcie III roku kształcenia w seminarium wiąże się z przyjęciem stroju duchownego. W tym roku założył go Mateusz Kołodziejski, pochodzący z parafii Świętego Ducha w Łowiczu.

Na uroczystości zgromadzili się bliscy i przyjaciele kleryka, kapłani, moderatorzy i klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu. Mszy św. i obrzędowi obłóczyn przewodniczył ks. Piotr Kaczmarek. W homilii rektor seminarium wielokrotnie zwracał się bezpośrednio do kl. Mateusza. – W przyrodzie są organizmy mniej złożone, bardziej rozwinięte. Te mniej złożone mają pancerz, który w pewien sposób pozwala się ukryć przed złem. Chroni i otacza cały organizm, ale w pewnym momencie ten pancerz może stać się pułapką. Organizm chciałby się rozwijać, ale pancerz go ogranicza, przygniata. Organizmy bardziej rozwinięte mają kręgosłup. Może nie chroni jak pancerz, ale pozwala zachować elastyczność, dzięki której jesteśmy gotowi na to, co przygotował dla nas Bóg, jakimi ścieżkami nas poprowadzi. Ta elastyczność jest bardzo ważna, byś umiał pokazać, że to, czym żyjesz, jest twoje, że nie jest to wartość, która cię uciska, przytłacza, ale jest tą wartością, którą wyznajesz przez całe życie. Drogi Mateuszu, nie odbieraj sutanny jako pancerza, który ma ukryć cię przed światem, odbić to, co złe, robić z ciebie więźnia, ale zawsze w pełnym zaufaniu zakładaj ją ze świadomością, że przyjmujesz ten „kręgosłup wartości”, które są w tobie i które wyznajesz – mówił ks. Kaczmarek.

Po liturgii słowa nastąpił obrzęd obłóczyn. Po wyrażeniu woli przyjęcia sutanny z pomocą rektora i diakonów kl. Mateusz zdjął marynarkę i krawat i przyjął strój duchowny. Od teraz do Mszy św. będzie służyć w sutannie i komży. – Dla mnie to zarówno zaszczyt, jak i trudne zadanie. Zaszczyt, ponieważ mogę reprezentować Kościół i w ten sposób dawać świadectwo wiary i przynależności do Chrystusa. Łatwo jednak jest chodzić „wśród swoich”, czyli w Kościele. Trudniej jest poza nim, gdzie nie wiem, jakiej reakcji ze strony innych mogę się spodziewać, a przecież klerykiem jestem wszędzie. Jestem wdzięczny Bogu za ten dar i tak jak On „nie wstydzi się mnie”, ponieważ pozwala mi chodzić w sutannie, tak i ja nie chcę nigdy wstydzić się Boga – mówi kl. Mateusz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama