Nowy numer 45/2019 Archiwum

Sutanna to nie pancerz

Rozpoczęcie III roku kształcenia w seminarium wiąże się z przyjęciem stroju duchownego. W tym roku założył go Mateusz Kołodziejski, pochodzący z parafii Świętego Ducha w Łowiczu.

Na uroczystości zgromadzili się bliscy i przyjaciele kleryka, kapłani, moderatorzy i klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu. Mszy św. i obrzędowi obłóczyn przewodniczył ks. Piotr Kaczmarek. W homilii rektor seminarium wielokrotnie zwracał się bezpośrednio do kl. Mateusza. – W przyrodzie są organizmy mniej złożone, bardziej rozwinięte. Te mniej złożone mają pancerz, który w pewien sposób pozwala się ukryć przed złem. Chroni i otacza cały organizm, ale w pewnym momencie ten pancerz może stać się pułapką. Organizm chciałby się rozwijać, ale pancerz go ogranicza, przygniata. Organizmy bardziej rozwinięte mają kręgosłup. Może nie chroni jak pancerz, ale pozwala zachować elastyczność, dzięki której jesteśmy gotowi na to, co przygotował dla nas Bóg, jakimi ścieżkami nas poprowadzi. Ta elastyczność jest bardzo ważna, byś umiał pokazać, że to, czym żyjesz, jest twoje, że nie jest to wartość, która cię uciska, przytłacza, ale jest tą wartością, którą wyznajesz przez całe życie. Drogi Mateuszu, nie odbieraj sutanny jako pancerza, który ma ukryć cię przed światem, odbić to, co złe, robić z ciebie więźnia, ale zawsze w pełnym zaufaniu zakładaj ją ze świadomością, że przyjmujesz ten „kręgosłup wartości”, które są w tobie i które wyznajesz – mówił ks. Kaczmarek.

Dostępne jest 61% treści. Chcesz więcej? Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama