Z patronką na ulicach miasta

Wielkimi krokami zbliża się święto św. Wiktorii. Uroczystości poświęcone patronce Łowicza i diecezji odbędą się w poniedziałek 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości.

Kim była nasza święta? Wiadomo, że urodziła się w Sabinie pod Rzymem za panowania cesarza Decjusza. Pisany żywot św. Wiktorii nie obfituje w wiele wydarzeń z jej życia. Nie znamy roku jej urodzenia. Prawdopodobnie przyszła na świat na początku lat 30. III stulecia. Najprawdopodobniej jej rodzice byli chrześcijanami. To oni wybrali jej narzeczonego, którym był patrycjusz Eugeniusz. Chłopak nawet podobał się Wiktorii. Zasadniczym „ale” było to, że był poganinem.

Ulegając namowie swojej przyjaciółki Anatolii, która była w podobnej sytuacji, po długich rozmowach obie odrzuciły zaręczyny. Głęboko wierząc w Chrystusa, zapragnęły pozostać dziewicami do końca życia.

Po tym oświadczeniu Eugeniusz wywiózł ją do swojej posiadłości, mając nadzieję, że tam zmieni zdanie. Ale tak się nie stało. Wiktoria opowiadała wszystkim o swojej miłości do Chrystusa. Narzeczony wydał ją sędziemu, ujawniając, że jest chrześcijanką. Zapytana o wiarę w Chrystusa, potwierdziła ją, za co skazano ją na śmierć. Zginęła śmiercią męczeńską w połowie III wieku lub ok. 305 roku. Nie jest dziś pewne, w jaki sposób pozbawiono ją życia - mówi się, że została ścięta, rozszarpana przez byka lub przebita mieczem. Jest przedstawiana jako rzymska dziewica z palmą, sztandarem, mieczem albo ze smokami.

Zgodnie z tradycją uroczyste obchody święta patronalnego poprzedza peregrynacja relikwii świętej po wszystkich kościołach łowickich. Centralne uroczystości rozpoczną się od nabożeństwa w kościele Świętego Ducha o godz. 10. Po nim procesja z relikwiami świętej wyruszy ulicami miasta na Stary Rynek. Relikwiarz poniosą różne stany i zawody, m.in. klerycy, nauczyciele, władze, konfraternia św. Wiktorii. Na Starym Rynku uczestnicy będą się modlić za ojczyznę, diecezję i miasto. Później ordynariusz udzieli błogosławieństwa relikwiami na cztery strony świata. Po zakończeniu procesji w katedrze łowickiej zostanie odprawiona Msza św. koncelebrowana. Tegorocznym uroczystościom będzie przewodniczył pochodzący z terenu diecezji bp Andrzej Przybylski z Częstochowy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..