Błogosławieństwo ceremoniarzy diecezji łowickiej przejdź do galerii

Ordynariusz diecezji bp Andrzej F. Dziuba pobłogosławił 34 lektorów do posługi ceremoniarzy. Uroczystość odbyła się w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu.

W sobotę 9 listopada w kaplicy WSD wraz z ordynariuszem diecezji modlili się kapłani z parafii, w których posługują lektorzy, oraz rodziny i przyjaciele nowo promowanych.

Funkcja ceremoniarza to kolejny "etap" w posłudze lektora. Błogosławieństwo biskupa zobowiązuje lektorów m.in. do wspomagania kapłanów w przygotowaniu i koordynacji przebiegu liturgii, prowadzeniu zbiórek ministrantów. Podjęcie tej posługi poprzedziły roczny kurs i praktyczne przygotowanie, które poprowadzili ks. Stanisław Lech, ks. Piotr Jóźwiak, klerycy WSD w Łowiczu oraz kapłani w parafiach, z których pochodzą ceremoniarze.

Błogosławieństwo przyjęli mężczyźni w różnym wieku, którzy zaangażowani są w posługę lektorską w parafii i chcą jeszcze aktywniej uczestniczyć w życiu parafii. Nowo promowani posługiwać będą m.in. w parafii św. Floriana w Bedlnie, Błogosławionych Męczenników Kutnowskich w Kutnie, św. Rocha w Boczkach Chełmońskich, w parafiach Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Pawła od Krzyża w Rawie Mazowieckiej, Chrystusa Dobrego Pasterza oraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Łowiczu, Narodzenia NMP w Młodzieszynie i Opieki Matki Bożej Bolesnej w Nowym Mieście nad Pilicą.

Ceremoniarze pochodzą z kilkunastu parafii diecezji łowickiej.   Ceremoniarze pochodzą z kilkunastu parafii diecezji łowickiej.
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

Posługa ceremoniarzy jest szczególnie potrzebna w parafiach, w których posługuje jeden kapłan. - Bywa tak, że ksiądz musi pilnie wyjechać do chorego, odprawić pogrzeb, jest potrzebny na spotkaniu wspólnoty czy ma inne obowiązki względem parafii lub diecezji i wtedy zbiórki ministrantów są przekładane lub odwoływane. Wiadomo, że nie jest tak co tydzień, ale lepiej być przygotowanym na każdą okoliczność. Poza tym podczas sprawowania Eucharystii nie jest możliwe, by ksiądz sam nad wszystkim czuwał. Potrzebna jest mu pomoc. Osobiście dla mnie to ważna chwila, bo przez pomoc kapłanowi, choćby w przygotowaniu liturgii, ja sam bardziej się angażuję, zbliżam do Boga. Dla mnie to wyróżnienie i wielka radość, że zostałem wybrany, obdarzony takim zaufaniem - mówi Dawid, jeden z ceremoniarzy.

Nowa funkcja to nowe obowiązki, które ceremoniarze podejmą niemal od razu. Jednak są do tego przygotowani przez kapłanów, dla których podziękowania kierują ordynariusz diecezji, wicerektor WSD w Łowiczu ks. Jarosław Łękarski oraz ceremoniarze diecezji łowickiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..