GN 43/2020 Archiwum

Świętowanie po góralsku

Troje uczniów z ZSP nr 2 CKZ w Łowiczu 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości świętowało w Poroninie. Kinga Flis, Grzegorz Pacler oraz Franciszek Baranowski udali się pod polskie Tatry, by wziąć udział w finale XII Konkursu "Podhalańskie, spiskie i orawskie drogi do niepodległości". Zajęli w nim III miejsce. Uczniowie z Blichu reprezentowali powiat łowicki.

Na konkurs stawili się uczniowie szkół podstawowych z powiatu tatrzańskiego, gminy i miasta Kurnik, gminy Suchy Las, gminy i miasta Sianów, gminy Jabłonka, a także szkół ponadpodstawowych z powiatów kartuskiego, łowickiego, poznańskiego, świdnickiego, nowotarskiego, tatrzańskiego oraz miasta Sopot. Zmagania odbywały się w Szkole Podstawowej im. Legionów Polskich w Poroninie. Rangę turnieju podniósł patronat narodowy prezydenta Rzeczypospolitej Polski Andrzeja Dudy.

Kilkudniowy pobyt na Podhalu to dla blichowskich uczniów bardzo bogata lekcja historii i duża dawka patriotyzmu. Pod tym względem mieszkańcy gminy Poronin spisali się wzorowo. Kinga, Grzegorz i Franciszek obejrzeli przedstawienie o tematyce patriotycznej, przygotowane przez uczniów SP w Poroninie, jej absolwentów, rodziców i nauczycieli, zwiedzili muzeum znajdujące się w budynku szkoły, wzięli udział w uroczystym podniesieniu flagi państwowej na maszt z okazji Święta Niepodległości, odśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego, uczestniczyli w Mszy św. w kościele parafialnym w Poroninie w intencji Ojczyzny, zobaczyli kolejne widowisko patriotyczne, zaprezentowane przez dzieci, młodzież i dorosłych mieszkańców gminy Poronin, na miejscowym cmentarzu parafialnym wysłuchali Apelu Poległych, złożyli kwiaty na mogile upamiętniającej tych, którzy zginęli w walce o niepodległość Polski. Większości tych wydarzeń towarzyszyły lokalne władze samorządowe - starosta tatrzański Piotr Bąk i wójt gminy Poronin Anita Żegleń. Podczas uroczystości patriotycznych nie zabrakło asysty honorowej Strzelców Podhalańskich, pocztów sztandarowych, duchowieństwa, delegacji, gości i tamtejszych mieszkańców.

Młodzież z ZSP nr 2 CKZ do Konkursu "Podhalańskie, spiskie i orawskie drogi do niepodległości" przygotowała Jadwiga Studzińska, nauczycielka historii. W czasie wyjazdu uczniom z Blichu towarzyszyli: Ilona Wężowska i Ilona Fudała z Wydziału Kontroli i Zarządzania Jednostkami Starostwa Powiatowego w Łowiczu oraz Piotr Sumiński, katecheta uczący w blichowskiej szkole.

Świętowanie po góralsku  Świętowanie po góralsku  Świętowanie po góralsku  Świętowanie po góralsku  Świętowanie po góralsku

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama