GN 43/2020 Archiwum

W walce z codziennością

Dla diecezjan 11 listopada to nie tylko święto patriotyczne. To także święto diecezji i każdego jej mieszkańca. Przygotowania do uroczystości stały się czasem osobistych spotkań ze św. Wiktorią, modlitwy, próśb i dziękczynienia.

Na tydzień przed uroczystościami ku czci św. Wiktorii wierni z łowickich parafii i zgromadzeń przeżywali nawiedzenie relikwii patronki. Przez 24 godziny w każdej ze wspólnot mieszkańcy czuwali i modlili się za wstawiennictwem tej, której imię oznacza zwycięstwo. Duży relikwiarz zawitał także do zgromadzenia ojców pijarów i sióstr bernardynek oraz do Wyższego Seminarium Duchownego.

W każdym z miejsc wierni nie opuszczali patronki przez dzień i noc. – Wierzę, że ona czuwa nad nami każdego dnia, więc jak można nie czuwać przy niej choć kilka godzin w nocy czy w dzień? To też dobry czas wyciszenia i przypomnienia, że ona – tak jak i inni święci – jest naszą orędowniczką. Nie wiem, jak w diecezji, ale w Łowiczu nie jest zapomniana. Odkąd została patronką diecezji, bliżej poznałam jej życiorys, a od 9 jest moją przyjaciółką w modlitwie za moją wnuczkę Marię Wiktorię – mówi Halina Janicka, mieszkanka Łowicza.

W ciszy kościoła całonocną adorację przy relikwiach patronki podjęli wierni m.in. z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Korabce. – Księża zachęcali, by podjąć taką inicjatywę, kościół mamy na wyciągnięcie ręki, a taka okazja raz na rok się zdarza, więc trzeba z niej korzystać. Zwłaszcza że to Wiktoria – zwycięstwo, a więc dobrze się do niej zwrócić o pomoc w walce z codziennością, z grzechem. Człowiek jest słaby i potrzebuje pomocy z niebios, a mając potężnych świętych obok siebie, żal nie skorzystać – mówi Mirosław Brzeziński.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama