- Myślę, że Łowicz 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, jest jedynym takim miejscem w Polsce, jedynym takim miastem, gdzie Wiktoria to nie tylko słowo, gdzie zwycięstwo to nie jest jakiś postulat, ale gdzie Wiktoria znaczy obecność, obecność relikwii, a przez nie obecność świętej patronki miasta i diecezji - mówił bp Andrzej Przybylski.
Mówiąc o rozbiciu, biskup ukazał dwie płaszczyzny, na których owo rozdarcie się dokonuje. Pierwsza przychodzi z góry. Zapowiadał ją Chrystus, mówiąc, że Jego uczniów będą wodzić przed sądy, będą biczować i prowadzić przed namiestników i królów. To jest cały zewnętrzny świat instytucji. Jezus chce nam powiedzieć, że ten świat nie da pokoju, jeśli nie będzie zbudowany na zaufaniu wobec Boga, Jego przykazaniach. Nie ostoją się instytucje i nie będą służyć dobru wspólnemu, jeśli będą oparte tylko na ludzkich autorytetach.
Gorszym jednak zagrożeniem jest zagrożenie przychodzące od korzeni. Może to być rozbicie rodziny. Mogą przyjść takie chwile, że brat będzie występował przeciw bratu, a ojciec przeciw synom, że nawet w rodzinach, w tym, co najbardziej naturalne i najważniejsze dla nas, musimy być bardzo czujni i bardzo rozważni. Bo jeśli na gruncie rodziny nie będziemy i zatracimy taką zdolność rozróżniania dobra i zła, to rozwalimy rodziny, to doprowadzimy do rozłamów również w rodzinach. Rozbicia dokonują się z powodu Jezusa, ale nie z Jego winy. Powodem rozdarcia jest walka o obecność Boga w naszym życiu i naszych rodzinach. Walki o to, czy Jezus ma prawo obecności w ojczyźnie, w tradycjach. Dziś świat chce pokazać Jezusa jakby komuś zagrażał, chce pokazać Kościół jakby był zagrożeniem. Czy Jezus nam zagraża? Odpowiedzmy sobie szczerze na to pytanie - apelował biskup.
Order św. Wiktorii otrzymała s. Fidencja.Uczestniczący w liturgii po Komunii św. wspólnie odśpiewali Magnificat. Podczas Eucharystii pasterz diecezji wręczył s. Fidencji Order św. Wiktorii, znak, którym Kościół łowicki, przywołując swoją wielką patronkę, wyraził wdzięczność za długoletnią posługę siostry wobec śp. bp. seniora Alojzego Orszulika, a poprzez biskupa całej łowickiej diecezji. Jak podkreślił bp Dziuba, wręczany order jest także wdzięcznością dla całej warszawskiej prowincji sióstr służebniczek, a także zapewnieniem o modlitwie, życzliwości i pamięci przed św. Wiktorią.
- Przyjęcie tego orderu będzie dla mnie zawsze pamięcią o tej pięknej diecezji, o latach pracy tu, zobowiązaniem do modlitwy w intencji diecezji i wszystkich czcicieli św. Wiktorii. Dla mnie osobiście mobilizacją, by naśladować św. Wiktorię w jej świętości życia i wierności Bogu do końca życia - mówiła, dziękując za przyznane wyróżnienie, s. Fidencja.