Nowy numer 43/2020 Archiwum

Wyznanie Zawiszy

W Łowiczu i Skierniewicach uczniowie przypomnieli mieszkańcom wydarzenia związane z narodowym zrywem.

W piątek 29 listopada w Łowiczu uczniowie i absolwenci Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z oddziałami integracyjnymi po raz drugi przygotowali inscenizację „Nocy listopadowej”, przypominającą szturm na Belweder. Wydarzenie zorganizowano w ramach innowacji pedagogicznej „Patriotyzm współcześnie”. Obchody rozpoczęły się wymarszem oddziałów sprzed pomnika powstańców na Nowym Rynku i spod tablicy Napoleona na Starym Rynku. Oba oddziały spotkały się przy pomniku Artura Zawiszy Czarnego, gdzie odbył się apel pamięci. Warto wspomnieć, że powstaniec Artur Zawisza, zwany „Czarnym”, urodził się w Sobocie niedaleko Łowicza.

Po długich partyzanckich walkach, 14 czerwca 1833 r., został pojmany wraz z kilkuosobowym oddziałem w lesie koło Krośniewic i skazany przez Moskali na karę śmierci przez powieszenie. Stojąc na stopniach szubienicy, głośno zawołał do zgromadzonych: „Gdybym miał sto lat żyć, wszystkie bym ofiarował mojej ojczyźnie!”. Ostatnie słowa Zawiszy wyryte są na jego pomniku w Łowiczu. Wydarzenia listopadowe wspominano także w Skierniewicach. W Muzeum Historycznym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 pokazali wzruszający program artystyczny „Listopadowy zryw”.

Po spektaklu skierniewiczanie udali się na cmentarz św. Stanisława, by tam na grobach powstańców zapalić znicze i złożyć kwiaty. Wzorem lat ubiegłych nie zapomniano o modlitwie za poległych. Na najstarszej skierniewickiej nekropolii znajdują się groby kpt. Ignacego Abramowicza, kpt. Anastazego Redycha oraz podpor. Józefa Nowakowskiego. Obchody były okazją do przypomnienia wydarzeń, jakie rozegrały się w mieście podczas powstania. Po jego wybuchu ekonomia skierniewicka została zajęta na rzecz Rządu Tymczasowego. W mieście powołano Straż Bezpieczeństwa. Od 20 stycznia do 1 lutego 1831 roku stacjonowały w Skierniewicach dwa pułki jazdy kaliskiej. Później w mieście przebywały 13 i 14 rezerwowy pułk kaliski. W kwietniu miała miejsce koncentracja tzw. gwardii ruchomej. Jednocześnie gen. Stanisław Klicki polecił, aby zorganizować w mieście lazaret na 600 osób dla rannych w bitwach pod Warszawą. Nie wiadomo, czy rozkaz został wykonany. W lipcu doszło do walk na linii Bzury. Armia polska, licząca 52 tys. żołnierzy, stanęła naprzeciw 60-tysięcznej armii rosyjskiej pod wodzą feldmarszałka Iwana Paskiewicza. Skierniewice zostały zajęte przez Rosjan 15 sierpnia 1831 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama