Nowy numer 22/2023 Archiwum

Spotkanie opłatkowe w Zakładzie Karnym w Łowiczu

Ordynariusz diecezji na kilka dni przed Bożym Narodzeniem spotkał się z więźniami przybywającymi w Zakładzie Karnym w Łowiczu.

Osadzonych w ZK w Łowiczu bp Andrzej F. Dziuba odwiedził wraz z ks. Robertem Kwatkiem – proboszczem parafii katedralnej, na terenie której leży łowickie więzienie oraz ks. Bogdanem Skórą – kapelanem Zakładu Karnego w Łowiczu, który już szósty rok pełni swoją posługę wśród skazanych.

– My poprzez obecność wśród was chcemy przyłączyć się do dzielenia z wami tych trudów, które są wpisane w wasze życie – mówił podczas spotkania bp Dziuba. – Boże Narodzenie jest jedno dla wszystkich, nie ma gorszych, nie ma lepszych, że jednym bardziej się należy, a drugim mniej. Dzisiaj spotkałem się z burmistrzem na miejskiej wigilii, z dziećmi, z panią kurator oświaty oraz niepełnosprawnymi. Teraz jestem z wami, za chwilę spotkam się z osobami biednymi i ubogimi – wyjaśniał. – Jakże różne grupy ludzi, a jedno Boże Narodzenie, niezależnie gdzie przebywamy na co dzień. Tak samo jak nie ma różnych opłatków ani różnych Ewangelii dla różnych grup. Jest jedno Boże Narodzenie, jeden opłatek i jedna Ewangelia oraz kolędy dla wszystkich, niezależnie gdzie się obecnie znajdujemy – mówił w więziennej kaplicy ordynariusz diecezji.

Bp Dziuba z każdym osadzonym przełamał się opłatkiem i złożył życzenia.   Bp Dziuba z każdym osadzonym przełamał się opłatkiem i złożył życzenia.
por. Robert Stępniewski

Po oficjalnych życzeniach i błogosławieństwie kapłani, funkcjonariusze Zakładu Karnego i osadzeni dzieli się opłatkiem, składając sobie indywidualne życzenia. Ksiądz biskup zachęcał więźniów, by w czasie Bożego Narodzenia pozwolili sobie na przemianę serca. Uwierzyli, że maleńkie Dziecię, które jest słowem i stało się ciałem, ma możliwość zaprowadzić pokój tam, gdzie go brakuje, wnieść radość, gdzie rządzi smutek i dać nadzieję na lepszy czas. 

Podczas spotkania nie zabrakło śpiewu tradycyjnych kolęd, rozmów i wspomnień.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast