Nowy numer 38/2021 Archiwum

Wysokienice. Kolędowanie na ludowo przejdź do galerii

W parafii św. Marcina w Wysokienicach odbyło się XVII Kolędowanie "Z kolędą i dobrym słowem...". Prawie 50 wykonawców na ludowo, z pasją i radością śpiewało dla małego Jezusa.

Od 17. lat gmina Głuchów na czele z wójtem Janem Słodkim, przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną i parafiami na terenie gminy organizuje kolędowanie „Z kolędą i dobrym słowem…”. Co roku festiwal odbywa się w innej parafii.

W tym roku muzycy zaprezentowali się w bożonarodzeniowej aurze w kościele św. Marcina w Wysokienicach.

Po Eucharystii, którą muzycznie ubogaciła orkiestra dęta OSP Głuchów, w koncercie kolęd i pastorałek udział wzięło 16 zespołów, a w nich blisko 50 wykonawców w rozpiętym przedziale wiekowym. Od dzieci z najmłodszych klas szkół podstawowych, po seniorów, którzy podtrzymują wieloletnie tradycje i przekazują je młodszym pokoleniom.

Wokaliści zadbali też o rekwizyty nawiązujące do kolęd i pastorałek.   Wokaliści zadbali też o rekwizyty nawiązujące do kolęd i pastorałek.
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

Nie zabrakło występów solowych, duetów, zespołów rodzinnych, szkolnych i parafialnych. Każdy z całego serca i z pasją śpiewał na Bożą chwałę. O to, by potraktować kolędowanie jako formę modlitwy prosili organizatorzy i prowadzący przegląd. Wiernych nie trzeba było zachęcać, by uczestniczyli w koncercie, ale przede wszystkim modlili się razem z wykonawcami.

– Kolędy mają to do siebie, że są radosne, lekkie, przyjemne, takie nasze, ludowe, tradycyjne. Łatwiej jest głosić Chrystusa pieśnią, zwłaszcza taką, którą znają wszyscy, a nie znam osoby, która nie znałaby choć dwóch zwrotek kolędy. Zapominamy o tych starych, ludowych pastorałkach i kolędach, a wiele zespołów dziś je przypomniało za co jestem wdzięczna – mówi Janina Chojnacka, mieszkanka gminy Głuchów.

Licznie zgromadzeni wierni potraktowali koncert jako formę modlitwy.   Licznie zgromadzeni wierni potraktowali koncert jako formę modlitwy.
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

Podczas ponad dwugodzinnego koncertu przed licznie zgromadzonymi wiernymi zaprezentowały się: Wysokieńskie Panienecki; Zespół Pieśni i Tańca "Głuchowiacy", Dominika Rosa; zespoły ze Szkół Podstawowych w Michowicach, Białyninie, Złotej, Janisławic; Stowarzyszenie "Białyńskie Nutki"; Szkolny Zespół Ludowy "Podchlebnicki" ze Starej Wojskiej, zespół "Relaks" z Białynina; schola parafialna z Wysokienic; schola młodzieżowa z Białynina; Rodzeństwo Siejkowskich; Adam i Piotr Łopatka; Zbigniew Lesiak i Grzegorz Woźniakowski; zespół Marie Bella; zespół Wilkowianie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama