Nowy numer 24/2021 Archiwum

Województwo łódzkie. Postawili na Kartę

Sejmik Województwa Łódzkiego przyjął Samorządową Kartę Praw Rodziny.

Wniosek złożył klub Prawa i Sprawiedliwości. Propozycja wpisała się w inną uchwałę sejmiku, która ustanowiła rok 2020 w województwie łódzkim rokiem Jana Pawła II. W uzasadnieniu radni PiS podkreślali, że dla papieża Polaka, który został przez Ojca Świętego Franciszka ogłoszony patronem rodzin, była to wartość najważniejsza, o ochronę której nieustannie apelował. 

Za przyjęciem karty głosowało 18 radnych, (17 radnych PiS, 1 - PSL). Przeciw było 10 radnych z KO. Przed głosowaniem nad projektem toczyła się burzliwa dyskusja.

Łódzki sejmik jest pierwszym samorządem wojewódzkim w Polsce, który przyjął kartę. Dołączył on do samorządów niższych szczebli, których radni przegłosowali podobne stanowiska. W województwie łódzkim Samorządową Kartę Praw Rodziny przyjęły wcześniej powiaty: wieluński, rawski i łowicki.

W karcie zawarto ogólne deklaracje dotyczące wspierania tradycyjnie rozumianej rodziny, czyli małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, rodzicielstwa i macierzyństwa.

Karta zobowiązuje samorząd m.in. do wprowadzenia Kodeksu dobrych praktyk, który będzie pokazywał, jak praca szkół może być prowadzona w oparciu o zasadę pomocniczości wychowawczej wobec rodziny, poszanowanie integralności rodziny w programach profilaktycznych prowadzonych przez samorząd, uwzględnianie zasady wzmacniania rodziny i małżeństwa oraz wykluczenia finansowania projektów, które godzą w te wartości, realizowanie szkoleń pracowników samorządowych, w tym pracowników opieki społecznej, a także nauczycieli, w zakresie autonomii i prawnej tożsamości rodziny, praw rodziców oraz praw dziecka, promowanie dobrych praktyk dotyczących praw rodzin w biznesie oraz stosowanie zasady "family mainstreaming" w procesie przygotowywania aktów prawa miejscowego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama