Nowy numer 44/2020 Archiwum

Łowicz. Rocznica powstania diecezji

W uroczystość Zwiastowania NMP w katedrze łowickiej obchodzono jubileusz 28-lecia diecezji łowickiej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba. Z powodu pandemii w Mszy św. nie uczestniczyli wierni.

Papież św. Jan Paweł II bullą "Totus Tuus Poloniae populus" w ramach reformy administracyjnej Kościoła katolickiego w Polsce utworzył - wśród 13 nowo powołanych - diecezję łowicką. Stolicą diecezji został Łowicz, miasto związane z Kościołem szczególnie poprzez fakt rezydowania w nim przez kilkaset lat arcybiskupów gnieźnieńskich - prymasów Polski. 12 z nich spoczęło w podziemiach kolegiaty pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Patronem diecezji zostali bł. Honorat Koźmiński i św. Wiktoria. Pierwszym biskupem ordynariuszem został bp Alojzy Orszulik, który spoczywa w kryptach katedry.

Bazylika katdralna w Łowiczu - Matka kościołów diecezji.   Bazylika katdralna w Łowiczu - Matka kościołów diecezji.
Jakub Szymczuk /Foto Gosć

Mszy św. rocznicowej przewodniczył i homilię wygłosi obecny pasterz diecezji bp Andrzej F.  Dziuba. Podczas homilii hierarcha zauważył, że dzisiejsze słowo mówi o miłości Boga do ludzi. - Miłość Boga jest trwała. Miłość Boga jest konsekwentna. Miłość Boga jest Nim samym. Bóg jest miłością - mówił biskup Dziuba. ordynariusz podkreślił, że Bóg kochając oczekuje od ludzi uporządkowania swoich wartości, swoich wizji świata. - Szczególnym przykładem jest tu Matka Najświętsza, która kochała i przygotowywała się do daru dziewictwa. Dla Niej to była wartość życiowa. To miał być najpiękniejszy dar dla Boga Miłości. Bóg w miłości prosi Ją o uporządkowanie wartości w Jej życiu, ale aby nie zaprzepaścić Jej wartości dziewictwa czyni z Niej i Matkę i Dziewicę - tłumaczył biskup ordynariusz.  

Biskup Dziuba wygłosił też homilię   Biskup Dziuba wygłosił też homilię
Ks. Bogdan Skóra

Kaznodzieja przekonywał, że Bóg w tym czasie prosi nas, abyśmy uporządkowali w sobie wartości. Abyśmy odkryli, co jest naprawdę ważne, co jest wartością, Abyśmy to uporządkowanie przyjęli w sobie jako dar, nie zapominając o tym, co zrobiła Maryja, która porządkując wartości pamiętała o innych ludziach. - I ja też powinien pragnąć dobra dla drugiego człowieka. Dziś w przestrzeganiu zasad naszego życia, dzisiaj w przestrzeganiu odpowiedzialności, której czasem musimy uczyć innych. Boli nas brak odpowiedzialności słownej, boli nas totalny brak miłości do człowieka w tym, co wielu mówi. Polecajmy ich Bogu, który jest miłością, a najlepiej czynić to za wstawiennictwem Maryi – mówił bp Andrzej F. Dziuba.

Dziękując za modlitwę, w której wierni uczestniczyli za pośrednictwem Radia Victoria i mediów społecznościowych, biskup życzył, by sprawowana Eucharystia była znakiem nadziei pokładanej w miłosiernym Bogu. - Nasze prośby i nasze intencje niech do tronu Bożego zaniesie i Bogu przedstawi patronka tej katedry Matka Najświętsza - zakończył.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama