Nowy numer 2/2021 Archiwum

Głowno. Kronika życzliwości

Urząd Miasta Głowna w czasie epidemii na profilu facebookowym opisuje działania mieszkańców, którzy prześcigają się w pomysłach, jak jednoczyć się w pomaganiu. Chętnych nie brakuje.

Na facebookowym profilu Głowna od kilku dni pojawiają się zdjęcia i opisy mieszkańców, którzy codziennie podejmują walkę z koronawirusem SARS-CoV-2, niosąc pomoc tym, którzy są na pierwszej linii frontu - polskim służbom medycznym. Nie brakuje także aktów pomocy osobom starszym, lokalnym przedsiębiorcom i tym, którzy narażają własne zdrowie, pracując i służąc.

"Ideą, jaka przyświeca Głowieńskiej Kronice Życzliwości, jest zaprezentowanie mieszkańców miasta, którzy wobec stanu epidemii stają na wysokości zadania i wykazują się zaangażowaniem oraz kreatywnością w niesieniu pomocy, a przede wszystkim wielką empatią. Chcemy pokazywać takie osoby, zarówno po to, by postawić je za wzór i podziękować im za bezinteresowność oraz życzliwość, jak i po to, by podtrzymywać się wzajemnie na duchu" - poinformował na Facebooku Urząd Miasta Głowna.

Jako pierwsi z inicjatywą pomocy dla służb medycznych i mundurowych wyszli bracia Rysiowie. Bartłomiej i Maciej Ryś wydrukowali kilkadziesiąt przyłbic ochronnych, które dostarczyli do głowieńskiego szpitala. W ślad za nimi poszedł także Dariusz Jastrzębowski, który na prywatnej drukarce 3D rozpoczął produkcję przyłbic dla medyków.

Mieszkańcy licznie przystąpili także do szycia maseczek ochronnych. Nie zabrakło ofiarności głownian, którzy z firm, własnych zasobów udostępnili bele materiału, gumek i nici do szycia maseczek.

"Widzewskie Głowno", czyli klub kibiców zespołu Widzew Łódź, włączając się w akcję #Widzewdlaszpitali, zebrał wśród członków klubu 2 tys. zł. Dzięki takim akcjom udało się zebrać ponad 100 tys. zł, za które ufundowano przyłbice ochronne z okularami, osłony na obuwie, opryskiwacze służące do dezynfekcji pomieszczeń, a także środki ochrony osobistej dla pracowników służby zdrowia.

Z dnia na dzień przybywa pomysłów, materiałów, środków do pomocy, a także kreatywnych działań. Dzięki staraniom mieszkańców przemówiły nawet... murale! Animacji głowieńskiego malowidła na ścianie kamienicy podjął się fotograf Piotr Lewandowski, który w usta postaci z muralu "włożył" słowa apelu do mieszkańców. "Dzień dobry, Mieszkańcy Głowna! To dla nas trudny czas, ale pamiętajcie... W miarę możliwości zostańcie w swoich domach. Nie wychodźcie bez powodu..." - tak rozpoczyna się apel z muralu.

Bohaterami Głowieńskiej Kroniki Życzliwości są także mieszkańcy, którzy od lat pomagają sąsiadom, podopiecznym, a w czasie epidemii nie poddali się, nie wycofali i dalej pełnią swoją służbę, dostarczając posiłki, leki, zakupy potrzebującym. Więcej historii i działań mieszkańców Głowna znajduje się na facebookowym profilu miasta.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama