Nowy numer 3/2021 Archiwum

Wielki Tydzień z "Gościem Łowickim"

Tegoroczny Wielki Tydzień będzie inny niż dotychczasowe. Niemożność uczestniczenia w Triduum Paschalnym dla wielu z nas będzie trudnym doświadczeniem. Specjalnie dla naszych Czytelników na każdy dzień przygotowaliśmy i nagraliśmy materiały (3 odsłony), mające pomóc przeżyć ten wyjątkowy czas.

W czasie, kiedy pandemia zmusza nas do zostania w domu, wyzwaniem staje się głębokie i wewnętrzne przeżycie największych tajemnic naszej wiary. Jak to zrobić? Jak przeżywać Niedzielę Palmową bez palm, Wielki Czwartek bez modlitwy ze wszystkimi kapłanami czy Wielki Piątek bez adoracji krzyża? Trudno też wyobrazić sobie Wielką Sobotę bez wspólnego pójścia do kościoła ze święconką i bez Wigilii Paschalnej będącej celebracją przejścia ze śmierci do nowego życia przez zmartwychwstanie. Niemożność opuszczania domów nie zwalnia nas z modlitwy, pielęgnowania tradycji. Dlatego zachęcamy do zrobienia palmy, do uczestniczenia w liturgiach transmitowanych przez parafie, a także do wspólnego czuwania z nami.

Nie chcieliśmy w ten czas zostawić Was samych. Nasza łowicka redakcja, przy współpracy z księżmi biskupami i kapłanami diecezji, a także z naszym przyjacielem Albertem Wasilewskim ze Studia Filmedia, przygotowała materiały, które - mamy nadzieję - pomogą w refleksji i modlitwie. W pisanie scenariuszy, przygotowywanie plakatów, nagrania włożyliśmy wiele troski i serca. Od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty na naszej stronie będziemy publikować przygotowane przez nas filmy i świadectwa, które ukażą się pod wspólną nazwą "Mimo drzwi zamkniętych".

W samo południe zapraszamy na modlitwę Anioł Pański i spotkanie z bp. Andrzejem F. Dziubą. Ordynariusz łowicki podczas trzech spotkań, które zrealizowaliśmy w jego domu, przeprowadzi nas przez każdy dzień Truduum Paschalnego, wskazując na "Dar i tajemnicę" każdego z nich. W bardzo osobistych rozważaniach hierarcha przeprowadzi nas także przez widzialne dary niewidzialnej łaski - 7 sakramentów. Realizując nagranie, nie tylko słuchaliśmy przesłania kierowanego za naszym pośrednictwem do wszystkich diecezjan, ale także dane nam było zarejestrować niezwykłe wzruszenie pasterza, a nawet jego łzy.

Przeglądając tysiące wpisów, podczas których wierni dzielą się przeżywaniem Wielkiego Postu w czasie pandemii, postanowiliśmy o takie wyznania poprosić księży z naszej diecezji. Refleksjami o kapłaństwie, samotności, dylematach związanych z ograniczeniami liczby wiernych na Mszach św., a także łowieniu ludzi nie siecią, a "na wędkę" opowiedzieli nam księża wikariusze, proboszczowie i biskupi. Rozmawiając z kapłanami, od ich strony chcieliśmy pokazać trudności związane z pandemią i zostaniem w domu. Zebrane podczas długich rozmów telefonicznych świadectwa spisaliśmy i przez trzy dni będziemy publikować w Godzinie Miłosierdzia (15.00) w ramach cyklu "W promieniach Miłosiernego".

W godzinie Apelu Jasnogórskiego (21.00) zapraszamy na "Spotkanie z Przenajświętszym". Ten nasz cykl to osobista rozmowa z Jezusem i adoracja Najświętszego Sakramentu. Przez trzy dni będziemy mieli okazję: uczestniczyć w osobistej rozmowie kapłana z Chrystusem Frasobliwym, w samotnej adoracji krzyża i modlitwie przy paschale. Będzie też możliwość czuwania przy wystawionym Najświętszym Sakramencie w parafii św. Jakuba Apostoła w Skierniewicach. Uczestniczący w modlitwie duchowo będą mogli łączyć się z parafią, w której Najświętszy Sakrament będzie adorował jeden z kapłanów.

  Wielki Tydzień z "Gościem Łowickim"

Bądźcie z nami! Łączmy się we wspólnej modlitwie, by nasze doświadczenie modlitwy, obecności, rozmowy było także Waszym udziałem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama