Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Bóg przez Jezusa pokonał śmierć

Wzorem lat ubiegłych, z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego pasterz diecezji bp Andrzej F. Dziuba skierował swoje życzenia wielkanocne do Czytelników "Gościa Łowickiego". Do życzeń pasterza diecezji dołącza się także nasza redakcja.

Dziękujemy księdzu biskupowi za słowo, a także za wspólną modlitwę "Anioł Pański" i przeprowadzenie nas przez tajemnice Wielkiego Tygodnia. Księżom biskupom, kapłanom, siostrom zakonnym, naszym Czytelnikom i Przyjaciołom życzymy, by zmartwychwstały Jezus stał się centrum życia i napełnił je pokojem płynącym ze zwycięstwa nad śmiercią.

Poniżej zamieszczamy życzenia bp. Andrzeja F. Dziuby.

Drodzy Czytelnicy i Przyjaciele "Gościa Łowickiego"!

Centrum Słowa Bożego Nowego Przymierza jest prawda, że Jezus Chrystus umarł za nasze grzechy "zgodnie z Pismem" (1 Kor 15, 3) i powstał z martwych trzeciego dnia "zgodnie z Pismem" (1 Kor 15, 4). On przez swoją śmierć zniweczył śmierć naszą, a zmartwychwstając, przywrócił nam życie (por. I Prefacja wielkanocna). Tajemnica paschalna, której doświadczamy jako uczestnicy liturgii, zachęca nas do przemiany życia. Zatem warto się pytać, jak tajemnice paschalne kształtują naszą wiarę i pomagają żyć zgodnie z jej wymogami. One winny przygotować nas, nawet oddalonych od Boga i Kościoła, na odkrywanie prawdziwego sensu swojego życia jako ochrzczonych. Zawsze streszczeniem i podsumowaniem chrześcijańskiej wiary jest Eucharystia (por. KKK 1327), bo w niej zawiera się całe "duchowe dobro Kościoła, a mianowicie sam Chrystus, nasza Pascha" (KKK 1324). Ten sakrament ofiary krzyża i zwycięstwa zmartwychwstania.

Przeżywana dziś Niedziela Zmartwychwstania uczy nas na nowo odkrywać wartość każdej niedzieli, kiedy gromadzimy się jako Lud Boży, by słuchać słowa Bożego i spożywać Ciało i Krew Chrystusa, by składać dziękczynienie za odrodzenie żywej nadziei. Wyznajemy także wiarę "w ciała zmartwychwstanie i żywot wieczny" (Credo). W naszej wierze jesteśmy świadomi swoich niedomagań, wobec których staje moc doskonaląca samego Jezusa Chrystusa (por. 2 Kor 12, 9). Zatem uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego pokazuje, że Bóg przez Jezusa pokonał śmierć i otworzył nam bramy życia wiecznego. Również my, odnowieni przez Ducha Świętego, możemy zmartwychwstać do nowego życia w światłości, powtarzając: "Wiemy, żeś zmartwychwstał, że ten cud prawdziwy, O królu, Zwycięzco,bądź nam miłościwy" (Sekwencja).

W tym roku stajemy wobec wielkiej tajemnicy epidemii, która sieje niepewność, niszczy rodziny i społeczeństwa, a nawet przynosi śmierć. Jezu Zmartwychwstały, powstrzymaj ją i oddal swoją mocną ręką! Proszą Cię o to dzieci Boga, którymi wszyscy jesteśmy.

Oto Święta paschalne, które przypominają, że "Chrystus (…) został złożony w ofierze jako nasza Pascha" (1 Kor 5, 7). Niech towarzyszy nam wszystkim dar "Alleluja", które zwiastuje Kościół, wierni i cały świat. To są święta życia i dobra, nadziei i miłości. Życzę Wam wszystkim wdzięczności za dar tajemnic paschalnych, bo one są zadatkiem owocności naszego życia, teraz i w życiu wiecznym. Niech one zagoszczą w Waszych sercach i na drogach Waszego codziennego życia.

Bp Andrzej F. Dziuba

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy