Nowy numer 39/2023 Archiwum

Czuwanie w intencji powołań

W Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu biskupi, moderatorzy i klerycy czuwali przed Najwyższym Kapłanem prosząc o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne. Wraz z nimi czuwała młodzież diecezji uczestnicząc w transmisji online.

Od 16 lat w różnych parafiach diecezji, w przeddzień niedzieli Chrystusa Dobrego Pasterza, młodzież, wspólnoty parafialne, zakonne oraz kapłani i biskupi gromadzą się na wspólnej modlitwie w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych.

Tegoroczne spotkanie miało odbyć się w parafii św. Piotra i Pawła w Żychlinie. Jednak z wiadomych względów zostało przeniesione do kaplicy łowickiego seminarium, gdzie przed Najwyższym Kapłanem modlili się bp Andrzej F. Dziuba, bp Wojciech Osial, moderatorzy seminarium na czele z rektorem ks. Piotrem Kaczmarkiem oraz diakoni i alumni WSD.

Czuwanie w intencji powołań   Archiwum WSD w Łowiczu Czuwanie w intencji powołań   Archiwum WSD w Łowiczu

Dzięki transmisji online, prowadzonej przez kleryków, do modlitwy dołączyła młodzież diecezji, a także wspólnoty diecezjalne i parafialne. W swojej kaplicy klasztornej modliły się także siostry apostolinki, które przygotowały rozważania na dzisiejsze czuwanie i z troską, modlitwą wspierają każde działanie podejmowane na rzecz rozeznawania powołania.

Spotkanie rozpoczęło się od zapalenia przez ordynariusza diecezji świecy przy figurze Chrystusa Dobrego Pasterza, która towarzyszyć będzie klerykom przez cały Tydzień Modlitw o Powołania.

Czuwanie w intencji powołań   Archiwum WSD w Łowiczu

Przed Najświętszym Sakramentem wspólnota odmówiła Litanię do Chrystusa Kapłana i Żertwy, a także modlitwę o powołania ułożoną przez św. Jana Pawła II. Rektor WSD ks. Piotr Kaczmarek w imieniu całej wspólnoty i młodych diecezji zawierzył dobremu Bogu wszystkich tych, którzy już odpowiedzieli na zaproszenie Chrystusa "Pójdź za Mną!" oraz tych, do których właśnie to zaproszenie jest kierowane.

Słowa modlitwy, przeplatane pieśniami przygotowanymi przez scholę WSD, były dziękczynieniem za obecnych biskupów, kapłanów i wszystkich powołanych, a także błaganiem o to, by nigdy nie zabrakło chętnych serc do głoszenia Ewangelii i przyprowadzania wiernych do Chrystusa. 

Czuwanie w intencji powołań   Archiwum WSD w Łowiczu

Na zakończenie czuwania słowo do wspólnoty seminaryjnej i wszystkich trwających na modlitwie online skierował ordynariusz diecezji. – Zgromadziliśmy się jako Kościół łowicki, który dziś na globie ziemskim jest cząstką Kościoła, który włączył się w modlitwę 57. Światowego Dnia Modlitw o Powołania. Czujemy że współbrzmimy w modlitwie całego Kościoła na całym świecie. Dobrze, że tu jesteśmy. Dobrze, że w ten sposób chcieliśmy pamiętać o potrzebie i odpowiedzialności za nowe powołania do kapłaństwa, życia zakonnego i konsekrowanego – mówił bp Dziuba.

Czuwanie w intencji powołań   Archiwum WSD w Łowiczu

- Jest wyjątkowym w tym roku, że hasłem przewodnim są słowa "Wielka tajemnica wiary". To nie jest nadużycie, bowiem te słowa wypowiada kapłan wskazując na Chrystusa przemienionego na ołtarzu. Sakrament kapłaństwa został ustanowiony w tym samym wieczerniku, gdzie sakrament Eucharystii. Zechciejmy popatrzeć z troską na te powołania, które dopiero się rozbudzają, ale też na te, które umacniają się i trwają już od wielu lat. Wzajemnie troszczmy się o umiejętne odczytywanie zaproszenia Chrystusa i trwania w Nim. Umacniajmy nasze powołania w Eucharystii - prosił pasterz diecezji. 

Biskup podziękował wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie czuwania, również wspólnocie parafialnej, kapłanom i proboszczowi parafii św. Piotra i Pawła w Żychlinie i zapowiedział, że przyszłoroczne czuwanie odbędzie się w tejże parafii. 

Czuwanie w intencji powołań   Archiwum WSD w Łowiczu

Tymczasem przez cały tydzień w diecezji kapłani, zgromadzenia zakonne i wierni modlić się będą o umiejętne rozeznawanie powołania dla całej wspólnoty diecezji łowickiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast